Anarchistická federace

Rusko: další vykonstruovaná teroristická kauza

Pět let natvrdo za „výbuch v Minecraftu“

...

Vojenský soud vynesl 10. února 2022 rozsudek nad třemi šestnáctiletými aktivisty z Kansku v Krasnojarském kraji. Nikita Uvarov, kterého při vyšetřování označili za vůdce skupiny, dostal pět let odnětí svobody a pokutu třicet tisíc rublů (asi 8500 korun). Dva další obviněné (Denise Michajlenka a Bohdana Andrejeva) soud zbavil trestní odpovědnosti, protože podle právníků spolupracovali s vyšetřovateli. Obvinění se opíralo o paragrafy o terorismu (výroba výbušnin a výcvik k teroristickým aktům).

Kluci byli zatčeni v létě 2020, kdy jim bylo 14 let. Stalo se tak potom, co se v Kansku (včetně budovy FSB) objevily letáky s kritikou vlády a podporou politických vězňů, konkrétně anarchistů a antifašistů odsouzených v kauze Síť a Azata Miftachova. Policajti využili jako důkazy pro obvinění z výcviku k terorismu konverzaci kluků na sociálních sítích, kde probírali anarchismus nebo „odpálení“ budovy FSB ve hře Minecraft. Šéf FSB Alexandr Bortnikov navíc v červnu 2021 prohlásil, že teroristé verbují mládež v chatech síťových her a vytvářejí „herní situace páchání teroristických útoků“.

Nikita Uvarov obvinění odmítl, druzí dva se nejdříve přiznali a vypovídali proti Uvarovovi, později ale vzali své výpovědi zpět. Uvarov strávil ve vazbě jedenáct měsíců a po propuštění v květnu 2021 dokončil školní rok. Michajlenko byl ve vazbě zhruba deset měsíců, Andrejev měl domácí vězení. Od srpna 2021 měli oba už jen zakázané konkrétní činnosti. Andrejev měl povolený internet a docházku do školy, Michajlenko měl internet dál zakázaný.

Nikita Uvarov v závěrečné řeči na soudu řekl, že pokud bude odsouzen k odnětí svobody, bude si trest odpykávat „s čistým svědomím a s důstojností“. „Budu klidný, protože jsem nikdy své kamarády neučil nic špatného, nebyl jsem jejich vůdcem, byli jsme si rovni a prostě jsme spolu kamarádili. Proti nikomu jsem nevypovídal… Na nikoho jsem nechystal atentát, nejsem terorista… Chtěl bych dokončit školu a odjet někam daleko odtud,“ řekl.

Odsouzeného Nikitu Uvarova můžete podpořit následujícím způsobem:

* Bitcoin: bc1qdpffwd9rwghfsr497fm0mf60jyf5exvsm27q7a

* Ethereum: 0x56CD03309E0607105F15bA3cd9896B010e0c1689

* Peníze lze zaslat i prostřednictvím ABC-Moskva, s uvedením jména odsouzeného, nebo celé kauzy – „Kansk case“.
Paypal: abc-msk@riseup.net
YooMoney: 410011258065987

Zdroj:
https://avtonom.org/news/sud-vynes-prigovor-po-delu-o-vzryve-fsb-v-minecraft-odin-iz-obvinyaemyh-16-letniy-nikita-uvarov


Verze pro tisk 13.2.2022 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy