Proti pevnosti Evropa

Kamarádi a kamarádky z Kolektivu 115 zvou na demonstraci „Proti pevnosti Evropa: Solidaritu s uprchlíky místo policejních obušků“, která se bude od 17.30 konat v pondělí 22. listopadu na Jungmannově náměstí v Praze:

Přijďte vyjádřit nesouhlas s porušováním mezinárodního práva a nelidským zacházením s uprchlíky na polsko-běloruských hranicích!

Lukašenkův režim cynicky zneužil zoufalství lidí prchajících před strádáním a válkou na Blízkém východě a jejich naději na bezpečný život v Evropě k politické hře. To, že jsou lidé na útěku použiti autoritářem jako zbraň, umožnila léta trvající nelidská migrační a azylová politika EU.

Polsko přistoupilo na hru, jak ji nastavil Lukašenko, a v níž jsou uprchlíci jen figurkami na šachovnici. Reagovalo uzavřením 400 kilometrů dlouhých hranic s Běloruskem a vyhlášením výjimečného stavu v přilehlé oblasti. Došlo k masivní militarizaci oblasti a uprchlíci, které polské bezpečnostní složky zadržely, byli bez možnosti požádání o azyl vraceni do lesů na běloruském území.

Je potvrzeno že kvůli mrazu, hladu a vyčerpání zemřelo v pohraničích lesích nejméně 12 uprchlíků (včetně jednoho batolete). Dva lidé se utopili v hraniční řece Bug. Tyto lidi nechává na svých hranicích umírat členský stát Evropské unie. Ta přitom v roce 2012 byla oceněna Nobelovou cenou míru. Přestože se Polsko dopouští porušování platného mezinárodního práva, EU chce dodatečně legalizovat, co se tu několik měsíců děje. Součástí nového „Schengenského balíčku“ má být i možnost vytlačit uprchlíky v případě, že jsou označeni jako součást „hybridní hrozby“.

Jak na situaci reagují čeští představitelé? ODS, která bude brzy největší vládní stranou, vyzvala končící Babišovu vládu, aby nabídla Polsku pomoc v podobě vyslání policejní jednotky. Od strany předsedy, který jel pózovat k Orbánovu hraničnímu plotu, to nepřekvapí. Výzvu podpořilo i několik politiků STANu.

Odporné hry s lidskými životy musí skončit! Žádáme bezpodmínečné přijetí části uprchlíků Českou republikou! Je také třeba vyvinout mezinárodní tlak na Polsko, aby okamžitě otevřelo příhraniční oblast pro humanitární organizace, zdravotníky a novináře.

Přijďte vyjádřit nesouhlas s porušováním mezinárodního práva a nelidským zacházením s uprchlíky na polsko-běloruských hranicích!

Sejdeme se v pondělí 22. listopadu v 17.30 na Jungmannově náměstí v Praze. Následně se společně vydáme po trase ul. 28. října – Na příkopě – Náměstí republiky – Truhlářská – Petrské náměstí.

Pozvěte i své přátele!

(Jsme si samozřejmě vědomi aktuální závažné pandemické situace. Apelujeme proto na všechny účastníky a účastnice, aby se na akci chovali s maximální zodpovědností, měli nasazené respirátory a udržovali rozestupy. Děkujeme!)