Anarchistická federace

La Extemporánea v Evropě

Další skupina zapatistů a zapatistek je již v Evropě, její část můžeme brzy očekávat i u nás.

Vídeň

Jak jsme nedávno informovali, vydala se v rámci „Výpravy za život“ po zdolání byrokratických překážek do Evropy další skupina zapatistů a zapatistek nazvaná La Extemporánea (Nepatřičná).

V pátek 10. září opustili zapatisté a zapatistky zařazení do skupiny své caracoly.

V pondělí 13. září se ocitají v hlavním městě Ciudad de México a míří na tamní letiště, odkud se dvěma lety vydávají do Madridu, kde mají přesednout na letadlo do Vídně.

V úterý 14. září je více než 70 zapatistek a zapatistů velmi emotivně uvítáno po přistání ve Vídni. Čekalo tu na ně s transparenty, skandováním a hudbou množství aktivistů a aktivistek z podpůrných skupin, včetně kolektivu vídeňských migrantů a migrantek, který se delegace ujal. Po přistání promluvil Subcomandante Insurgente Moisés. Mimo jiné řekl: „Změna, kterou si my chudí lidé ve světě přejeme, je skutečnou změnou, nikoli změnou, kterou by si přály špatné vlády a bohatí,“ a směrem k přátelům EZLN v Evropě dodal: „Nedorazili jsme promlouvat k masám, přicházíme mluvit s těmi, kteří chtějí mluvit s námi. A chceme od vás slyšet, jak bojujete a jak přemýšlíte.“

Ve čtvrtek 16. září v šest večer se ve Vídni zapatistky, které byly oblečené ve stejnokroji, jenž se skládal z fialových triček, modrých džín a hnědých bot, připojují k demonstraci proti vraždám žen. Akce se zaměřila mj. na spravedlnost pro Shukri a Fadumo, dvě ženy somálského původu, zavražděné před dvěma dny ve Vídni, s požadavkem, aby tato dvojitá vražda žen nezůstala nepotrestána. Před kostelem na Karlsplatz promluvily vedle somálských žen i ženy z dalších zemí Evropy a Afriky, které se vyjadřovaly různými jazyky. Stovky mladých feministických a internacionalistických žen nesly transparenty proti patriarchátu a rasismu. Křičely hesla a zpívaly, když se setmělo, potichu se rozsvítila světla na jejich mobilních telefonech. Poté se stovky žen vydaly na pochod centrem města.

V pátek 17. září před polednem se delegace, složená z asi 20 zapatistických žen a 30 mužů, připojuje k internacionálnímu protestu před mexickým velvyslanectvím v Rakousku, které se nachází v luxusním historickém centru Vídně, a požaduje bezpečný návrat José Antonia Sáncheze Juáreze a Sebastiána Nuñeze Péreze. Oba jsou zástupci místních shromáždění Caracolu 10 a od 11. září byli pohřešovaní poté, co je unesli členové oficiální organizace známé jako ORCAO, která má dlouhou historii beztrestného polovojenského násilí. Protestní akce se přidala k požadavku jejich komunit na jejich propuštění a odsoudila paramilitární útoky, kterým jsou vzdorující domorodé komunity v tuto chvíli vystaveny, stejně jako roli mexické vlády v podpoře těchto útočníků. Vídeňská protestní akce, na níž zazněly proslovy ve španělštině, němčině, řečtině, francouzštině, portugalštině a galicijštině, zahájila mezinárodní kampaň s výše uvedenými požadavky. Další akce konaly např. v Londýně, Berlíně nebo Florencii a kampaň podpořil třeba známý hudebník Manu Chao. Kampaň rychle přinesla své ovoce: Bylo potvrzeno, že Sebastián a José Antonio byli po osmi dnech v rukou únosců propuštěni.

Na vídeňském programu byly i další akce, například tucet zapatistických žen se účastnil debaty v dělnické/migrantské čtvrti Ottakring. V neděli 19. září navštívilo asi 50 zapatistů protestní tábor Lobau, kde klimatičtí aktivisté a aktivistky okupují dálniční staveniště.

Skupina La Extemporánea stráví několik dní ve Vídni, než oznámí další plány pro zbytek kontinentu. Mezitím se k ní přidá delegace Národního domorodého kongresu – Rady domorodých vlád a Fronty národů při obraně země a vody, která odlétá 21. září ve 20 hodin z mezinárodního letiště v Ciudad de México a 22. září přiletí do Vídně. Od 22. září se zapatističtí delegáti, kteří tvoří skupinu La Extemporánea, začnou pohybovat po Evropě. Budou rozděleni do skupin, které v určených časech navštíví tři velké oblasti. My očekáváme v nejbližších dnech naše zapatistické přátele v Bratislavě, Brně a Praze. O konkrétním veřejném programu jejich cesty budeme informovat.

 

Odjezd z Chiapasu

Ciudad de México

Přílet do Vídně

Feministická demonstrace

Protest před mexickou ambasádou ve Vídni

Diskuse, Ottakring

Návštěva protestního tábora

Zdroje:
https://www.facebook.com/Zapatista-Solidarity-Network-106305178359079
https://radiozapatista.org/?p=39527
https://radiozapatista.org/?p=39501
https://radiozapatista.org/?p=39484

Související odkazy:
Zapatisté na cestě do Evropy
Pusťte Zapatisty do Francie!
Létání je další způsob chůze
Pasy pro zapatisty a zapatistky!
La Montaña už kotví u Azorských ostrovů
Očekáváme vás
Výprava Ixchel
Příprava na plavbu do Evropy
Zapatistická autonomie
První část: Deklarace… za život
Existence č. 1/2019: Zapatistické povstání
Starý Antonio v novém hávu

 


Verze pro tisk 21.9.2021 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Alterglobalizační hnutí od Seattlu přes Janov až do Prahy

16. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - This is what democracy looks like …(více)

Klima a film: Kodaňské trauma a změna strategie

30. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Just do it! …(více)