Anarchistická federace

Free Palestine

Stručné reporty z demonstrací solidarity s utlačovanými Palestinci a Palestinkami

Praha

Anarchistická federace (AF) se na svém webu přihlásila k odporu vůči apartheidu a etnickému čištění, které praktikuje Stát Izrael, a k solidaritě s utlačovanými Palestinci a Palestinkami. Zástupci pražské skupiny AF se také zúčastnili v pátek 21. května Pochodu pro Palestinu.

Praha

Podle našich odhadů se na pražském Klárově sešlo ten den na 400–600 lidí, aby vyjádřili svůj odmítavý postoj vůči násilnému a protizákonnému vyhošťování Palestinců ze čtvrti Sheikh Jarrah a policejnímu násilí na civilistech v Jeruzalémě a Gaze. Tradičně proizraelská česká média mluvila jen o desítkách účastníků, i když z fotografií bylo jasné, že jde o blábol. Na akci dorazili Palestinci a Palestinky žijící v České republice, jelikož museli uprchnout z Pásma Gazy a ze Západního břehu. Byli přítomni i Židé vystupující proti izraelskému apartheidu pod hlavičkou organizace Židovský hlas solidarity. Demonstrace začala po druhé hodině sérií proslovů. Vystoupil zástupce české sekce International solidarity movement nebo známý slamer Tukan. Zástupkyně Židovského hlasu solidarity uvedla: „Izrael sám sebe prezentuje jako demokratické zřízení. Ale demokracie, v níž existují dvě třídy lidí, kteří mají zcela jiná práva, stát, který svým lidem zajišťuje bydlení a bezpečí tím, že o ně okrádá jiné, země, která pečlivě čistí Židy obydlená okolí od ,nepatřičného živlu‘ pod etnickým klíčem, demokracii ani nepřipomíná.“

Kolem třetí se vydal dav na pochod k izraelské ambasádě v čele s transparentem „Stop the killig in Palestine. End the occuppation“. Nechybělo množství palestinských vlajek a vlaječek, pikety (zpravidla v angličtině) za lidská práva Palestinců, proti genocidě, kolonialismu a etnickému čištění, říkající, že utlačovaní se stali utlačovateli nebo že antisionismus není antisemitismus. K vidění byly fotografie obětí bombardování Gazy a zničených budov. Po celou dobu se skandovalo „Free Palestine“. Okolo půl čtvrté se pochod přiblížil k izraelské ambasádě. V přilehlém parku stály a pokřikovaly asi tři desítky příznivců izraelské apartheidní politiky s vlajkami Státu Izrael. Skupinku, i když ji nikdo neohrožoval, ochraňoval ještě větší počet vyzbrojených těžkooděnců otočených čelem k propalestinské demonstraci. Tento policejní postoj svým způsobem krásně ilustroval oficiální politiku České republiky podporující okupaci.

Došlo ještě na nějaké proslovy a skandování. Kolektiv Food not Bombs – Žižkov mezitím nabízel zdarma zapatistickou kávu. Předtím však musel policistům ukázat, co ve várnicích je. Co čekali? Útočné rakety Hamásu ze Žižkova? Po páté celá akce skončila.

Brno

V centru moravské metropole se sešlo asi 15 lidí, aby vyjádřili solidaritu s Palestinou. Iniciativa Brno for Palestine zve na další akci, a to v pátek 28. května od 19.00 na Dominikánském náměstí (https://www.facebook.com/events/550568355972513/).

Bratislava

Ulicemi Starého Mesta prošli s transparentem „Našou zbraňou je solidarita!“ ve stejný den účastníci a účastnice „Solidarity s ľuďmi v Gaze“. Na akci vystoupili Palestinci a Palestinky, zástupkyně Amnesty International Slovensko, kolektivy Bod Obratu, Z lavíc do ulíc či Povstanie pokračuje. Projev o aktuálním dění přednesl i člověk z Kolumbie. Společně tak přítomní vyjádřili solidaritu se všemi utlačovanými, přičemž se snažili zdůraznit nutnost propojování společenských zápasů ve společném a neustále probíhajícím boji za svobodu a spravedlnost.

Svět

Po celém světě se konalo množství demonstrací na podporu okupované Palestiny. Jen v Londýně se v sobotu 22. května sešlo na 200 000 lidí. Stovky zejména židovských aktivistů a aktivistek na šábes zablokovaly náměstí Grand Army Plaza v New Yorku a žádaly demokratického senátora Chucka Schumera, aby okamžitě ukončil poskytování „vojenské pomoci“ Izraeli.


Praha

Brno

Bratislava

Londýn

Související odkazy:
Anarchisté proti zdi
Zdi, které rozdělují svět
Solidaritu s palestinským lidem
Report z přednášky o nenásilném hnutí odporu v Palestině
Izraelské věznice se naplňují těmi, co nenásilnou cestou bojují za ukončení protiprávní okupace
Akce solidarity s oběťmi útoku na humanitární flotilu
Za mír a svobodu v Palestině
Palestinský boj a anarchistické dilema
Uznání Palestiny?
Proti válce v Gaze
Izrael: Židé proti genocidě
A3: Proč takový masakr?
Izrael: Solidaritu s uvězněným anarchistou Jonathanem Polakem
Palestina-Izrael: report aktivistů kolektivu Anarchisté proti zdi
Izrael: Protesty anarchistů proti bombardování Gazy
Izraelská armáda zatkla během nočního zátahu na Ramaláh dvě mezinárodní aktivistky
Palestina: Aktivista střelený vojáky do tváře zemřel
Izrael: lynčování uprchlíka
Anarchismus v Palestině a Izraeli
K výročí izraelského apartheidu
Podoba anarchismu v okupované zemi
Na vlně solidarity. Pomůžeme i Palestincům, a to co nejdříve?
Proti apartheidu a etnickému čištění
Proti všem hranicím, za mír mezi národy!


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Punx for Myanmar

25. 6. 2021, Plzeň

Benefiční koncert a krátká přednáška o situaci v Myanmaru …(více)