Anarchistická federace

Mobilizace dělníků proti deportaci

Nikdo není ilegální. Příklady úspěšného boje za kolegy na pracovišti.

solidarita

Ve Francii došlo od počátku roku ve dvou případech k úspěšné mobilizaci dělníků v situaci, kdy úřady chtěly deportovat jejich kolegy bez práva k pobytu. Spolupracovníci se postavili absurdním rozhodnutím, podle nichž by se měli mladí kolegové vrátit do své země, přestože se společensky a pracovně začlenili.

Pekař z Besançonu dojal veřejnost po té, co držel hladovku na obranu svého asistenta z Guinei, který se jako šestnáctiletý sirotek dostal do Francie nebezpečnou cestou přes Libyi, Středozemní moře a Itálii. Laye Fodé Traoréiné pracuje pro pekaře už rok a půl, každý den vstává ve tři ráno a jasně prokázal své schopnosti. Po týdnu hladovky a petici s téměř čtvrt milionem podpisů úřady od záměru deportace upustily a poskytly právo k pobytu.

V Normandii se celý pracovní kolektiv firmy elektrotechniky postavil za svého kolegu z Pobřeží slonoviny, který s nimi pracuje už dva a půl roku. Do Francie přijel v 15 letech a ve firmě, kde je učněm, se stal oblíbeným kolegou. Dělníci spolu s majitelem vytvořili fotku s transparentem „Vraťte nám Amadoua!“ a spustili petici, která nasbírala kolem 40 000 podpisů. Minulý týden mohli oslavit vítězství, když úřady Amadouovi vydaly povolení k pobytu.

Je jasné, že mezi migranty jsou různí lidé, ale rozhodně nejsou temný nebezpeční dav, jak je rádi popisují politici z SPD, Trikolóry a ODS. Jsou to lidé, kteří často mají za sebou válku a chudobu a kteří chtějí „normální“ život. Když mají možnost se začlenit, dělají to rádi. Naší solidaritou jim můžeme pomáhat a chránit je před absurdní a nelidskou „pevností Evropa“.

Naší zbraní je solidarita!


V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy