Anarchistická federace

Digitální infrastruktura pro solidární akce

Několik tipů na bezkontaktní komunikaci od kolektivu systemli.org

systemli

V současné situaci dostáváme z mnoha stran žádosti o rady, jak digitálně vylepšit struktury potřebné pro udržení politické činnosti v běhu. Například jak uspořádat plénum nebo schůzku, když se lidé nemohou nebo nechtějí sejít v jedné místnosti.

Jako levicový technologický kolektiv vás chceme podpořit v používání správných nástrojů při zachování minimálního standardu ochrany osobních údajů a bezpečnosti. Níže uvádíme několik konkrétních doporučení na nástroje, které považujeme za užitečné k digitální spolupráci a organizování se.

Komunikace v reálném čase

Skupinové hovory a videokonference

Hlavní nástroje pro virtuální plénum. Vaše komunikace bude šifrována a nikdo kromě vás ji nemůže poslouchat.

Základní tipy:

  • Všichni členové by měli používat headset (aby se předešlo problémům s ozvěnou a zpětnou vazbou).

  • Když nemluvíte, ztište mikrofon. Můžete si ho ztlumit přímo v programu.

  • Před konferencí by 2–3 lidé měli platformu vyzkoušet a zjistit, jak funguje.

  • Omezte ostatní používání internetu a zajistěte si co nejlepší připojení (blízko wifi apod.)

Doporučené platformy:

Jitsi je bezplatná platforma pro videokonference a lze ji spustit přímo ve webovém prohlížeči. Funguje dobře do počtu 10 až 15 lidí. Doporučujeme dva levicové tech-kolektivy, které službu poskytují.

Mumble umožňuje větší skupinové hovory (bez videa), a to i se 100 a více účastníky. Nedávno jsme pro vás připravili webového klienta. Lepší zvuk lze dosáhnout u nativních klientů pro všechny hlavní operační systémy. Veškeré informace o naší službě Mumble: https://www.systemli.org/en/service/mumble.html.

Nextcloud Talk umožňuje videochat a sdílení obrazovky max. pro 4 účastníky. Potřebujete účet, ale můžete také pozvat ostatní se sdílením odkazu. Veškeré informace o naší cloudové službě: https://www.systemli.org/en/service/cloud.html.

Chat a chatovací skupiny

Programy pro chatování byly důležité vždycky, nyní jsou ale opravdu nepostradatelné.

Signal je nejlepší aplikace pro smartphony ke komunikaci jeden na jednoho a menší neveřejné skupiny (až 50 účastníků). Kdykoli je to možné, použijte Signal.

Telegram obvykle nedoporučujeme, ale pro velké a veřejné skupiny bohužel v tuto chvíli neexistuje žádná jiná doporučeníhodná alternativa. Mnoho solidárních sousedských iniciativ je v současnosti organizováno prostřednictvím telegramových skupin (např. Kiezkommune nebo Corona-Soli-FFM). Naše pragmatické doporučení: používejte jej pouze pro tyto otevřené skupiny, uvědomte si, že komunikace není chráněna, a pokud je to možné, používejte klienta Telegramu od společnosti F-Droid. Alespoň zde není zabudované žádné šmírování.

Jabber – starý, ale dobrý. Jabber umožňuje diskuse jeden na jednoho a také pro větší skupiny. Můžete komunikovat mezi různými klienty. Nabízíme server s veřejnou registrací a webovým klientem. Existují programy pro všechny operační systémy. Veškeré informace o naší službě Jabber: https://www.systemli.org/en/service/xmpp.html.

Externí komunikace

Tickery jsou vhodné pro šíření zpráv. S naším Tickerem můžete ukázat své okolí (například sousedům), abyste byli informováni o aktuálním vývoji. Požadavek na Ticker nám musíte zaslat na e-mail. Můžeme vám ho zpřístupnit pod různými doménami. Všechny informace o naší Ticker službě: https://www.systemli.org/en/service/ticker.html.

Mastodon je bezplatná alternativa ke Twitteru. Můžeme doporučit následující:

Diskuse a ukládání znalostí

Prostřednictvím naší instance Nextcloud můžete spolupracovat na textech, sdílet dokumenty a koordinovat schůzky, úkoly atd. Zde najdete návod, jak používat Nextcloud jako skupina: https://wiki.systemli.org/howto/nextcloud/gruppen. Vše o naší cloudové službě: https://www.systemli.org/en/service/cloud.html.

Etherpad je velmi vhodný pro shromažďování ad hoc znalostí a jejich sdílení za účelem vytváření textů. Nevyžaduje registraci, ale zase do něj může bez kontroly přispívat kdokoliv, kdo má odkaz. Během velkých shromáždění stačila kombinace Etherpadu a Mumblu. Vše o naší službě pad: https://www.systemli.org/en/service/etherpad.html

Wikis jsou perfektní pro sběr a správu znalostí. Pokud chcete vytvořit interní nebo veřejnou wiki, můžeme vám ji poskytnout se softwarem Dokuwiki (https://www.dokuwiki.org/dokuwiki) a zpřístupnit ji (https://www.systemli.org/en/service/hosting.html#wikis).

 

Doufáme, že vám tyto nástroje pomohou s infrastrukturou pro vaši politickou práci. V diskusích, akčním plánování, koordinaci sousedské pomoci a veškerých dalších solidárních činech.

P. S.: Stejně jako naši přátelé (https://www.systemli.org/en/friends.html) provozujeme mnoho dalších služeb (https://www.systemli.org/en/service/index.html), které rádi poskytujeme všem emancipačním a solidárním iniciativám.

 

Zdroj: https://www.systemli.org/en/2020/03/15/solidarity-as-infrastructure.html


Verze pro tisk 22.3.2020 NoLog.cz

Píšou jinde

Podporujeme