Anarchistická federace

V Praze za Austrálii

Ve čtvrtek 23. ledna se v Praze konalo shromáždění vyjadřující rozhořčení nad přístupem australské vlády k současným požárům, jež pohlcují velkou část kontinentu.

Praha

Shromáždění RozHOŘčeni z Austrálie / Outraged by Australian fires, které svolalo Fridays for Future společně s Greenpeace, se konalo na pražském náměstí Republiky. Krátce po čtvrté hodině odpolední necelou padesátku lidí přivítal zástupce iniciativy Fridays for Future. Po několika úvodních větách předal slovo dalšímu zástupci FFF, který pronesl krátký projev. V první části představil účastníkům několik čísel – požáry už si vyžádaly na 30 lidských životů. I když jde o hrozivé číslo, počet zvířat, které katastrofu nepřežily, je mnohem horší – zachránit se nepodařilo celou půl miliardu jedinců. Není divu – požáry se rozkládají na 5,5 milionu hektarů půdy a jde o jeden z největších ohňů v historii civilizace. I přes obrovský rozsah této katastrofy zůstává australská konzervativní vláda premiéra Scotta Morrisona odměřená. Sám Morrison dokonce popírá spojitost mezi těmito událostmi a klimatickými změnami. Jak by taky ne, když jde na ruku uhelné lobby. Fosilní průmysl je v Austrálii na vzestupu a vláda ho dokonce dotuje. V současnosti je tam tématem uhelný důl Carmichael, což bude jeden z největších dolů světa. Na jeho výstavbě se bude podílet mimo jiné i německá firma Siemens, proti čemuž se nejen v Německu konalo mnoho protestů namířených právě na tuto technologickou korporaci, která ani přesto ze svého podílu na budování dolu indické společnosti Adani neustoupila. Jak zdůraznil zástupce FFF, není tedy dostačující tlačit jen na vlády jednotlivých zemí, ale zaměřit svůj vztek i na nadnárodní společnosti, jejichž zisk vzniká tím, že plundrují planetu.

Jako druhý vystoupil zástupce Greenpeace. Na úvod popsal, o jak velké požáry se vlastně jedná. Dým je po celé zemi tak hustý, že je nebe zbarvené do oranžova, na mnoha místech musejí v budovách vypínat kouřové a požární hlásiče, jinak by na ně neustále tekla voda. O to křiklavější je, že v době, kdy byly požáry nejakutnější, se jel premiér Morrison rekreovat na Havaj. Řečník zdůraznil, že celá australská vláda je nakloněná fosilní lobby a na uhelný byznys dává mnohem víc peněz než hasičům a dalším složkám, kteří se podílí na řešení následků této pohromy.

Po projevech byla demonstrace zástupci FFF oficiálně ukončena, byli jsme však vyzváni, abychom se vydali k australskému konzulátu, který sídlí nedaleko místa shromáždění. Přesunula se tam většina účastníků protestu. Před budovou si udělali společné foto a přítomné úředníky a úřednice, kteří zvědavě vykukovali z oken, upozornila skandováním hesel jako „hanba“, „uhlí patří pod zem“, „stop coal mining“ nebo „What do we want – climate justice. When do we want it – now.“, že ani lidem v Praze není australská tragédie lhostejná. A i když šlo spíš o komorní akci, je důležité, že hlas na podporu Austrálie zazněl i z Prahy.


Píšou jinde

Podporujeme