Anarchistická federace

Přines hadry mezi nás!

Zpráva o benefiční pouštěčce na výpomoc lidem bez domova

hadry

S nápadem uspořádat dobročinnou akci za účelem sbírky oblečení pro lidi v nouzi nebo bez domova přišel jednoho listopadového večera jeden můj kamarád. Mezi známými byli všichni pro. A protože de facto každý z nás sbírá a pouští desky, rozhodli jsme se oboje spojit a uspořádat akci s trefným názvem: Už je zima už je mráz, přines hadry mezi nás!

A tak jsem v pátek 6. prosince ve večerních hodinách s brašnou plnou desek v jedné ruce a s taškou s oblečením v té druhé dorazil do vršovického klubu Sběrné suroviny. Ten byl už kolem půl deváté naplněn nejen lidmi, ale také taškami praskajícími ve švech. Nestačil jsem se ještě pořádně rozkoukat a už jsem byl na řadě za gramofony, kde jsme se postupně vystřídali čtyři. Vesměs se benefice nesla ve ska a reggae rytmu s občasným okořeněním o northern soul a něco málo z českého oldies. Většina návštěvníků se s přibývajícím alkoholem roztančila, ale zaznamenal jsem i lidi, co pouze donesli oblečení a museli zase jít, vesměs kvůli pracovní vytíženosti. Takový přístup si zaslouženě získal můj obdiv. Večer ubíhal a tašky nejen s oblečením, ale i se základními hygienickými potřebami se kupily jedna na druhou, až občas musel nejeden ze zhruba sedmdesátky návštěvníků zasáhnout, aby nějaká nespadla. Čtveřice DJs se za gramofony protočila třikrát, a to vždy po půl hodině. Kolem druhé hodiny začali návštěvníci odcházet do svých domovů a i já je záhy následoval.

V sobotu jsme se v klubu sešli znovu, abychom ho vyklidili a odnosili všechny tašky do nedalekého bytu jednoho kamaráda. Tam v pondělí proběhlo velké přebrání a třídění. A abych citoval anotaci této události, vše bylo nakonec doručeno k lidem, kteří si na rozdíl od nás nemůžou svou kocovinu vyspat doma v posteli.


Píšou jinde

Podporujeme

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)