Anarchistická federace

Bolívie: Nic než klerofašistický puč!

Horalé z vyprahlé náhorní plošiny, kde se rozprostírá El Alto, známí svým odporem proti vládě Eva Moralese dnes vzdorují ultrakonzervativním a klerofašistickým pučistům.

Bolívie

To, co se dnes děje v Bolívii, je typický latinskoamerický puč. Do puntíku splňuje svou slovníkovou definici: „náhlé násilné svržení současné vlády malou skupinou pučistů, jehož hlavním předpokladem je převzetí kontroly nad ozbrojenými složkami“. Klerofašistické bojůvky unesly rodinné příslušníky ministrů a donutily je rezignovat. Vyrabovaly dům Eva Moralese a dům jeho sestry navíc zapálily, stejně jako domy politiků loajálních s režimem. Napadly starostku města Vinto, Patricii Arce, vláčely ji ulicemi a donutily ji k rezignaci. Napadají kolemjdoucí, zvláště příznivce domorodých hnutí a na ulicích se objevují graffiti „Pryč s Indios“ a „Bolívie bez Indios“. K pučistům se přidalo několik policejních útvarů. Strážníci si z uniforem strhali Wiphalu, symbol jednoty původních národů a boje proti kolonialismu. Prapory Wiphala klerofašistické bojůvky pálí v ulicích.

Mozkem puče není neoliberální opoziční kandidát na prezidenta Carlo Mesa, ale miliardář a náboženský fundamentalista Luis Camacho. Jeho rodina v minulosti zbohatla na privatizaci, která nebyla ničím jiným než výprodejem přírodního bohatství a zdravotnictví. Camacho stojí v čele neonacistické bojůvky Unión Juvenil Cruceñista (UJC) operující v Santa Cruz, jejíž členové se baví hajlováním na veřejnosti. Po Moralesově rezignaci vtrhnul Camacho do vládního paláce, zamával bolívijskou vlajkou, začal číst z bible a slíbil, že písmo svaté přivede zpět do vládních kruhů. Velitel armády generál William Kaliman vyzval Moralese k rezignaci a potom přednesl projev zasvěcující armádu Ježíši Kristu. Armádní kruhy se také pokusily podplatit Moralesovu ochranku, aby ho vydala předtím, než uprchl ze země.

Do čela země byla dosazena pravicová senátorka Jeanine Anez. Žádné volby. Při ceremoniálu svírala bibli a po jejím boku stál velitel UJC Camacho podporovaný armádou a policií. Žádný zástupce původních národů, které tvoří 62 % populace. V zahraničí si puč vysloužil podporu mezi známými ulrakonzervativními a rasistickými hráči. Podporuje ho administrativa Donalda Trumpa, Jaira Bolsonara a Mauricia Macriho. Lidé, kteří léta vzdorovali Moralesovi, se dnes staví na odpor pučistům. Nemají na výběr. „Státní převrat v Bolívii je rasistický, patriarchální, církevní a oligarchní,“ říká Adriana Guzman z organizace Feministas del Abya Yala.

Nejsme masiastas! My jsme Alteñ@s!

Oběťmi klerikální zvůle se stali i vzpurní muži a ženy El Alta. V prohlášení zdejšího sdružení Colectivo Curva stojí: „Více než deset let trpěly původní národy ohýbáním a institucionálním zneužíváním jejich kulturních tradic stranou MAS (Moralesovo Movimiento al Socialismo). Na chvíli jsme uvěřili, že je to naše vláda, jelikož jsme viděli domorodou tvář ve vedení země, člověka, který je nám podobný. To je dávno pryč! Skončilo to, když jeho vláda začala vraždit lidi, za které měla bojovat.

Město El Alto má svou historickou paměť. Stojí na bitevním poli. Na místě, kde rozložili svůj tábor Tupak Katari a Bartolina Sisa. Zde žijí potomci odvážné generace, která padla při masakru v roce 1781. A ano, bojovalo se zde i v roce 2003 (válka o plyn, po níž byl Morales zvolen do úřadu)…

… do včerejška bylo El Alto mezi mlýnskými kameny. Proč podporovat ,diktátora‘? Proč podporovat žháře a šiřitele nenávisti? Proč podporovat kteroukoliv z těchto stran, když nereflektují, co my Alteñ@s skutečně cítíme a chceme? A jako to bylo vždy v minulosti, teprve těžké časy ukážou, kdo je kdo a která krev volá po které.

V několika bodech si můžeme být jisti: konfrontaci zahájili dědicové kasty, která neakceptuje kulturní a společenskou rozmanitost. Tahle bitva začala před staletími. Je vedena proti Ajmarům, Kečuúm a dalším národům. Jsme označováni za Moralesovy stoupence, za vandaly, gangstery, darebáky, co tropí chaos. Jsme obviňováni z organizovaného rabování… na jaké půdě?…

Falešné označení Wiphaly za symbol Moralese, její veřejné hanobení, vzkřísilo bojového ducha lidu El Alta. Náš boj je jako vždy osamocený. Tak jako v roce 2003, policejní síla, která se zaprodala a hájí specifickou společenskou vrstvu, nás moří slzným plynem a střílí na mládež, na nevinné dívky, které pouze doprovázely své matky. Který národ tito funkcionáři hájí?

Poslouchejte. Ti, co blokují silnice, nejsou Moralesovi stoupenci. Ti, kteří jsou rozzlobeni kvůli pálení jejich symbolu, kvůli lhostejnosti, kvůli autoritářství, nejsou Moralesovi stoupenci. Ne, ne a tisíckrát ne. Pochopte, že lidé v ulicích nejsou masistas (stoupenci Eva Moralese), jsou společnost. Mobilizuje se město, jehož obyvatelé se stali uprchlíky na vlastní ajmarské půdě. Tohle je ajmarské město. Tohle jsou veteráni bojů z roku 2003. Tohle jsou sirotci, jejichž rodiče padli kulkami vlády, která nyní obhajuje demokracii. Tohle nejsou stoupenci Eva Moralese. Tohle jsou Alteños a Alteñas (obyvatelé a obytelky El Alta), kteří zde bojují. Tohle jsou Ajmarové.“

 

Zdroje:
https://freedomnews.org.uk/bolivia-a-very-latin-american-coup/
http://libcom.org/news/they-are-not-evo-supporters-they-are-altenos-dammit-13112019


Verze pro tisk 21.11.2019 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy