Anarchistická federace

Drzost

Recenze nového feministického zinu

Drzost

Na knižním festivalu se představil také jeden zcela nový titul, feministický zin Drzost. Hned na začátek musím přiznat, že jeho vydání považuji za velmi osvěžující počin. Už dlouho mi v antiautoritářských distrech chybělo něco, jako býval svého času riot grrrl zin Bloody Mary, který svéráznou, přímočarou a mnohdy i velmi vtipnou a ironickou formou vnášel do nehybných subkulturních vod vlny plné ženského pohledu, feministických postojů a nelítostného tepání přetrvávajících genderových stereotypů a sexistického chování.

Podobně do našeho rybníka vpadává Drzost, z které čiší na jedné straně naštvanost a na té druhé odhodlání se s problémy poprat. Nejde tedy o žádné stýskání si na úděl obětí, ale o přesvědčení, že pokud se ženám děje něco špatného, nemají kvůli tomu vinit samy sebe, nýbrž naopak razit cesty k nalezení své osobní i kolektivní síly. Tento zin může být pro ženy silnou vzpruhou, protože budou vědět, že i někdo další řeší podobné problémy, štvou ho podobné věci a má podobné sny. Zároveň zjistí, že jsou kolektivy žen, které se organizují, aby pomohly samy sobě, jiným ženám nebo aby se zapojily do emancipačních snah proměňujících společnost v bezpečnější a svobodnější místo.

Stejně tak ale tuhle Drzost doporučuji mužům. Ať už si v hnutí o sobě myslíme cokoliv, je pravda, že některé problémy nejsou příliš akcentovány nebo se považují za příliš osobní, než aby bylo potřeba je nějakým způsobem kolektivně vnímat. Jenže pokud chceme, aby naše komunity byly předzvěstí a experimentálním polem budoucí společnosti, musíme si naslouchat. A muži obecně (mě nevyjímaje) spíše mluví, než naslouchají, a to i v případě, že sami sebe považují za feministy. Právě otázka mužů feministů je zde podrobena velmi zajímavému kritickému pohledu. „Jak známo, nadvláda je často neviditelná těm, kdo ji mají. Muži musí pracovat na tom, aby své výsadní postavení byli schopni vidět“, a vyvodit z toho odpovídající závěry.

Když pominu poslední tři texty, které mi nebyly zcela srozumitelné, feministická Drzost mě skutečně oslovila a donutila zamyslet se nad pocity druhých, sám nad sebou, nad vztahy v našem hnutí a stereotypy, které s sebou přinášíme ze silně patriarchální výchovy a společenské reality.

Pokud nejsme nemyslící indoktrinované ovce (ovce prominou), pak nás musí srát objektivizace ženského těla, které je spoutáno konvenčními a mnohdy nesplnitelnými očekáváními. Proč je třeba kladen takový důraz na absenci ženského ochlupení? (Přitom jde o trend posledních dekád. V 80. letech jsme takové věci vůbec neřešili a ještě si živě vzpomínám, že když jsem prvně slyšel, že se někdo holí v podpaží, ťukal jsme si nechápavě na čelo.) A je jedno, zda se takové objektivizace dopouští ožrala v tramvaji, reklama na zastávce nebo ve smokingu navlečený Marek Eben. Že je sexismus všudypřítomný, dokazují i popsané zkušenosti z akademického prostředí. Odzbrojující sexistická stupidita je pak demonstrována výstřižky z facebookových debat o feministkách. A proč sakra mají znásilněné ženy cítit vinu, když vinen je pachatel?

Bojovat s tím není jednoduché, ale také ne nemožné. Jasmína popisuje svou dlouhou cestu k vyrovnání se se znásilněním: „Dnes jsem silnější než včera a tuto sílu předávám všem, kteří to potřebují.“ „Manifest za svobodu tloušťky“ z roku 1973 se staví diskriminaci kvůli vzhledu. Recenze na film Divošky měsíčního cyklu seznamuje se svépomocnou posilující komunitou hispánských cyklistek z východní části Los Angeles. Ženy bojující v minulosti v Drzosti zastupuje Karla Máchová (1853–1920) či ženy, které se v roce 1915 sešly na Ženské mírové konferenci v Haagu. Seznámíte se s emigrantkami z Filipín, Sýrie a Eritreje. A v neposlední řadě tu najdete přehled aktivních ženských kolektivů a stručné vyjádření jejich postojů a aktivit. Nechybí mezi nimi Čtvrtá vlna, RFK, Ženy 365, Konsent, Jako doma ani NemrAFKy, dalším zajímavým projektem, jenž je tu popsán, je Genderman, který se snaží vytvořit „prostor, kde se muži ve spolupráci se ženami mohou učit být vidět, vidět sebe a vidět ostatní“.

Drzost je zapotřebí, tak ji neváhejte podpořit.

70 stran A5, 100 Kč. K dostání na obvyklých distribučních místech. Drzost.noblogs.org.


Verze pro tisk 21.5.2017 -jk-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Brno

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Benefit na podporu politických vězňů v ruské kauze Síť

6. 3. 2020, Hradec Králové

Koncert na podporu ruských anarchistů odsouzených k dlouholetým trestům …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)