Anarchistická federace

Za město pro všechny

Report z pražské street party na podporu squatingu.

Za Cibulku

V neděli 17. května se kolem druhé hodiny odpolední začal plnit prostor pod sochou sv. Václava na pražském náměstí, jež nese jeho jméno, lidmi, kteří rozhodně nepřipomínali památekchtivé turisty. Jejich motivace byly jiné – přišli demonstrovat proti evikci usedlosti Cibulka, proti policejním represím a za město pro všechny, tedy město, v němž nerozhodují peníze a zájmy byznysu, nýbrž potřeby jeho obyvatel, mezi které patří zejména dostupné bydlení a autonomní prostory, které si obývající sami spravují a které jsou právě jim v mnoha ohledech ku prospěchu. Lidé vyhnaní policií z Cibulky v pozvánce na akci mj. uvedli: „Navzdory tomu, že jsme ztratili místo pro život, navzdory bití, vyhrožování a šikaně i opovržení ze strany policie, úřadů i ,slušné‘ společnosti zůstáváme svobodní – náš boj pokračuje!“

Na místo dorazily i tři ozvučené vozy, takže ticho nebylo zrovna to, co by přítomné trápilo. Přicházeli další a další lidé, odhadem pět stovek. Po hodině a půl od srazu se akce proměnila v regulérní street party a asi tak 450 demonstrantů a demonstrantek se za dunění hudby vydalo na pochod Prahou v čele s transparentem „Proč je vás tak málo“, který narážel na masivní policejní nasazení proti několika squaterům na Cibulce. Na střeše jednoho z vozů byla připevněna obří cibulka a k vidění byly i další transparenty: „Naše složky represivní, nebuďte tak agresivní. Vaše represe stejně nic dobrého nepřinese.“, „Prosil bych 100 těžkooděnců a vodní dělo. Děkuji…“, „ÚAMK – zloději a lháři“, „Vaníčku, vrať klíče!“, „Potřebuješ stěhováky? Volej 158“, „Nic není zapomenuto, nic není odpuštěno – Milada“ či „Všechnu moc imaginaci“. Odhodlání pokračovat ve squaterských aktivitách symbolizovaly modely pákových kleští.

Průvod se vydal k hlavnímu nádraží, kde ve Washingtonově ulici zastavil u budovy, která byla při jedné z dřívějších demonstrativních akcí squaterů obsazena, téměř okamžitě vyklizena policií a dodnes je nevyužívaná. Poté se šlo přes Masarykovo nádraží a náměstí Republiky na druhou stranu řeky. V Bubenské ulici se průvod znovu na chvíli zastavil před dlouhodobě prázdným domem, který byl před pár lety na hodinu obsazen během DIY karnevalu. Poté lidé zamířili přes most do Troje a zakotvili na parkovišti u mostu Barikádníků, na dohled od stále chátrající vily Milada, kterou před lety soukromá ochranka s přispěním policie s velkou slávou dobyla a dobila. Tady pokračovala produkce sound systémů a naživo zahrály kapely Hrobokop a Hlinomaz.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy