Anarchistická federace

Po přečtení zrecyklujte... č. 6

Na světě je již šesté číslo olomouckého lokálního zpravodaje, na němž se podílí tamní skupina ČSAF.

Po přečtení zrecyklujte... vítá čtenáře a čtenářky dalším číslem, které se nyní zaměří výhradně na lokální dění, a to z toho důvodu, že právě lokální politika je tématem, které lidi často zajímá a pálí a je tak snazší prostřednictvím lokálního aktivismu probudit lidi k zájmu o věci veřejné.

Na úvod přinášíme rozhovor s aktivistkou Occupy Olomouc, místní pobočky světového protestního hnutí. Olomoucké Occupy je v současné době nejdelší a nejaktivnější odnož tohoto hnutí v ČR, a to i přesto, že počty participujících nejsou vysoké.

Mladí anarchisté z uskupení Pravá míra pak připojují svůj report z místní demonstrace na podporu politického vězně Romana Smetany, který zde zveřejňujeme jako ochutnávku.

Nezapomeňte ani na lokální akce, jejichž přehled je tradičně na poslední stránce.

Přejeme příjemné čtení a slunečné léto!

Demonstrace za Romana Smetanu

Reportáž z akce na podporu nejznámějšího současného politického vězně v ČR, která se konala 22. května v Olomouci.

Jak všichni víme nebo jsme alespoň z části zaslechli v televizi nebo zahlédli na internetu, 21. 4. se hledaný Roman Smetana sám přihlásil policii na velké protivládní demonstraci v Praze a následně byl uvězněn. S tím se nechtějí smířit Romanovi přátelé a různí demonstranti, kteří 22. 5. vyrazili do ulic, aby vyjádřili svůj názor na celý případ a na současný systém, jehož důsledkem případ je.

Začátek akce byl naplánovaný na 15 hodin před orlojem, ale někteří demonstrující se objevili už dříve. Začali se scházet demon-stranti s transparenty jako např. „Svoboda pro smetanu“ , „Vzbuďte se, než bude hůř“, a nakonec jich bylo pár desítek. Mezi demonstrujícími se objevil i Vojtěch Píkal z Pirátské strany, Romanovi přátelé nebo aktivisté Occupy Olomouc. Později se k nám přidala i TV Nova, která samozřejmě celou reportáž podala jinak, než ve skutečnosti proběhla, a vlastně potvrdila náš názor na média. Asi v 15.30 jsme se vydali k věznici, kde byly proneseny různými lidmi projevy. Mluvit mohl kdokoli, samozřejmě nebylo možné se všemi názory souhlasit a celá akce se ke konci zvrhla v jakousi kritiku nikoli současného systému, ale jen jeho nedostatků.

Akce byla ukončena po přečtení projevů asi v 16 hodin, kdy se demonstrující začali postupně rozcházet. Kvůli podle nás malému počtu demonstrujících by možná nebylo špatné plánovat další demonstrace za Romana Smetanu a nabádat i kolemjdoucí lidi ke koordinovaným akcím na jeho podporu nebo dopředu informovat o další demonstraci. Doufejme tedy, že se celý případ bude vyvíjet v náš prospěch.

Po přečtení zrecyklujte... č. 6 ke stažení ZDE.
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: The Murray Bookchin Reader (3)

31. 10. 2019, Praha

Čtení v D-zóně. …(více)

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)