V USA opět bouře kvůli policejnímu rasismu, Trump hrozí armádou

Protesty po smrti poslední oběti dvojího metru americké policie přerostly v Minnesotě ve výtržnosti. Vypálena byla i policejní stanice. Vývoj kopíruje podobné události z posledních let. Poznamenávají jej ale i letošní volby.

Již od úterka probíhají v několika amerických městech tisícihlavé bouřlivé protesty provázené násilnostmi. Jejich motivem je poslední případ policejního rasismu, resp. tradičně horšího zacházení s příslušníky menšin. Nejspíše v jeho důsledku totiž přišel o život v pondělí v minnesotském Minneapolis další Afroameričan — šestačtyřicetiletý George Floyd.

Floyd byl policisty zajištěn, a poté držen přidušený na zemi, z dosud nevyjasněného důvodu. Velký hněv nejen v afroamerické komunitě vyvolal přitom i záznam incidentu, na němž klečí jeden z policistů Floydovi na krku a na jeho výkřiky: „Prosím. Nemůžu dýchat (…) Nechci umřít,“ nereaguje.

Koleno z krku dotyčného nesundal policista ani na prosby kolemjdoucích, ani ve chvíli, kdy Floyd už jen několik minut bezvládně ležel. Jeden z kolemjdoucích na videu policisty obviňuje: „Vždyť on se vůbec nebrání (…) Vy si to prostě užíváte“.

Původně klidné protesty požadující objasnění případu se během úterní noci zvrhly v házení kamenů na policejní auta. Ve středu přibyly případy rabování. V noci na čtvrtek byl při protestech zastřelen jeden člověk. V noci na pátek byla pak vypálena v příslušné minneapoliské čtvrti policejní stanice.

V úterý a ve středu rozháněla politice demonstranty plynem, vodními děly a gumovými projektily. Ve čtvrtek vyhlásil starosta Minneapolis Jacob Frey mimořádný stav. Do pohotovosti bylo uvedeno pět set příslušníků Národní gardy.

Již v úterý se vlna protestů, násilností a rabování přelila také do čtvrtí Saint Paul, jež tvoří s Minneapolis dvojmostí. Policie zahájila rozsáhlé zatýkání. Nějakou formou poničeny zůstaly stovky obchodů.

Protestovat do ulic vyšli postupně i lidé v Denveru, Louisville, Columbusu, New Yorku a Phoenixu. I v každém z těchto měst provázely protesty nepokoje menšího rozsahu a policie je nakonec rozehnala.

„Není to poprvé, co se něco podobného děje. Není to ani popáté (…) Problém je, že rasismus v policii není něčím, co by politikové na rozhodujících místech cítili potřebu řešit jako prioritu (…) Dílčí opatření, jako kamery v ulicích či na tělech policistů, přinášejí pak jen další důkazy,“ shrnul v pátečním vysílání TYT Cenk Uygur, spoluzakladatel a hlavní tvář této stanice.

Protesty reagující na důsledky policejního rasismu provázené násilnostmi propukají v USA několikrát za rok. Mezinárodní pozornost si získávají ty velké z nich, jako například nepokoje ve Fergusonu v roce 2014 či v Baltimoru v roce 2015. Vedle toho probíhají stovky nenásilných akcí a kampaní snažící se na tento fenomén upozorňovat či něco s ním dělat.
Letošní specifika

Jedním specifikem minneapoliského případu je, že oběť — George Floyd — se možná vůbec ničeho nedopustila. Některé zdroje uvádějí, že polici přivolal prodavač, jemuž dal Floyd falešnou dvacetidolarovku. Jiné píší, že se vykázal falešným dokumentem. Sama policie v oficiálním stanovisku uvedla, že proti Floydovi zakročila, jelikož působil jako by byl pod vlivem alkoholu či drog a nechtěl vystoupit z auta.

Oběti v předchozích podobných případech měly často kriminální minulost nebo je policisté za zločince považovali. Častým tvrzením policie též bývá, že je oběť nějak ohrožovala.

Druhým letošním specifikem je fakt, že v USA je volební rok. Do všeho dění se tak vkládají ve zvýšené míře politikové. Aktuálně poutá největší pozornost prezident Trump, který pohrozil, že pokud „příliš měkký krajně levicový starosta“ Minneapolis Jacob Frey nezvládne obnovit pořádek, udělá to federální vláda s pomocí ozbrojených sil.

Trump ve svém tweetu použil také formulaci „When the looting starts, the shooting starts“, která je připisována policejnímu náčelníkovi Walteru Headleymu. Headley řídil zásahy proti černošským demonstrantům v roce 1967. Právě tento Trumpův tweet vyhodnotila správa sociální sítě Twitter jako porušení pravidel sítě. Trump reagoval nařízením, aby orgány exekutivy připravily předlohu pro důslednější regulaci sociálních sítí.
Další informace:

    BBC News George Floyd: Protesters set Minneapolis police station ablaze
    ABC News Minnesota protest live updates: Trump warns military could 'assume control' of protest response
    BusinessInsider.com Trump's tweet that got tagged for 'glorifying violence' used a phrase from a 1960s cop whose policies started a race riot
    TYT Minneapolis Burns As Police Precinct is Taken Over And Lit on Fire
    The Guardian George Floyd killing: fires erupt in Minneapolis as US rocked by third night of protests