Anarchistická federace

Filtry: Gender, Ze světa (2)

Ženy v revoluci – Na příkladu íránského povstání

V revoluční situaci, kdy se bortí starý řád a teprve zvolna ustavuje nový, dochází k různým dalekosáhlým změnám. Celá společnost se ocitá v pohybu a na určitou dobu se hroutí mnoho jejích autoritářských prvků. Alespoň na jistou dobu – dokud se pevně neustaví nová moc a neuvrhne společnost do nového panství, mnohdy ještě utlačivějšího než bylo to předrevoluční.
(více)

Zahalená tvář a zahalená mysl

Diskuse o nošení islámského šátku ve školách, která byla rozvířená děním ve Francii a Německu, zajisté není jednoduchá. Není složité shodnout se na tom, že žádná žena ani dívka nesmí být k zahalování nucena. Je však zákaz nošení islámského šátku v evropských vzdělávacích institucích (potažmo i ostatních částech světa) opravdu smysluplný a učiní postavení zde žijících muslimských dívek a žen rovnoprávnější? Ulehčí tento krok integraci muslimské komunity do naší společnosti a vzájemné porozumění? Nebo jím naopak potrestáme nevinné? (více)

Ženy v islámu

V muslimských zemích dochází k nejednomu známému i neznámému porušování práv žen. Povědomí veřejnosti jej více či méně spojuje s islámem, o kterém se řada ateistů nebo vyznavačů jiných náboženství vyjadřuje v tom smyslu, že je zpátečnický, zaujatý vůči ženskému pohlaví nebo násilný. Proto na úvod zmiňme, že násilných konotací nabývá až ústy svých interpretů a je spíše zástěrkou a výmluvou než příčinou. To dokazují tisíce mrtvých či týraných mezi jinými komunitami, např. křesťany (vzpomeňme středověkých honů na čarodějnice a čarodějníky nebo současná zvěrstva křesťanských guerill v Africe) nebo hinduisty (kvůli malému věnu týrané a vražděné nevěsty v Indii). (více)

Fakta a mýty o ženské obřízce

„Byla jsem pozvána do Los Angeles, abych přednášela o mrzačení ženských genitálií a souhlasila jsem - i když pro mne bylo těžké o tom mluvit. Byla jsem vyslankyní dobré vůle OSN proti obřízce, ale jakmile jsem o ní začala mluvit, objevily se bolestné vzpomínky. Tehdy jsem svou matku o obřízku dokonce prosila, protože všichni tvrdili, že mne to očistí. Nebyla jsem ještě o mnoho větší než koza, když mne matka držela, zatímco mi jedna stará žena odřízla poštěváček a vnitřní stydké pysky a ránu zašila. Nechala jen malinký otvor pro moč a menstruační krev. Tehdy jsem neměla ponětí, co se stane, protože jsme o tom nikdy nemluvili.“ (více)

Facka společenskému vkusu: 8. březen v Moskvě

Osmý březen se letos v Moskvě ukázal být nezvykle slunečným a teplým dnem. Probuzení sluncem a pracovním volnem se představitelé druhu homo sapiens obou pohlaví s kyticemi procházeli ve sváteční náladě po ulicích. A tu se zjevily(-i) zlé feministky (a feministé) a vše… (více)

Crossover summer camp

Ve dnech 3.-11. července se v německém Cottbusu nedaleko českých hranic konal letní aktivistický tábor "Crossover summercamp" s podtitulem "attack networks of power!," tedy "útoč na mocenské sítě!" Puvodni nazev projektu "antirasisticky antisexisticky kemp" byl zmenen na "Crossover" proto, ze podle… (více)

Stránkování

 

V nejbližších dnech:

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)