Anarchistická federace

Filtry: Gender, Ze světa (2)

Rumunsko: Pozvánka na Lovekills Festival 3

Kolektiv LoveKills chce zorganizovat třetí ročník svého festivalu. Rád by, aby tato iniciativa pokračovala, jelikož považuje za velmi důležité pro svůj boj, zvláště v rumunském kontextu, chovat se podle svých anarcho-feministických idejí v konzervativní / pravoslavné / patriarchální společnosti či dokonce v docela ignorantské… (více)

Rumunsko, Report z Lovekills festivalu

Lovekills anarcho-feminism festival se konal 6. a 7. července nedaleko Temešváru. Byl první anarcho-feministickou událostí, kde hlavní atrakcí nebyly (punkové) koncerty, ale workshopy a diskuse. To je asi také důvod, proč o něj projevilo zájem ne zrovna mnoho lidí. Přijelo tak kolem padesáti lidí… (více)

6.-7.7.2007, Anarcho-feministický festival v Rumunsku

Jestli ještě nemáte plány na letošní léto a rádi cestujete, měli bychom pro vás pozvánku na anarcho-feministický festival v Rumunsku, který proběhne v termínu 6. - 7. července 2007. Pozvánka na Lovekills Anarcha-Feminist Festival #2Kolektiv Lovekills se zrodil na pozadí stejnojmenného anarcho-feministického zinu. Během… (více)

Zemřela zapatistka Comandanta Ramona

V mexickém městě San Cristóbal de Las Casas ve státě Chiapas zemřela 6. ledna 2006 ráno zapatistická velitelka Comandanta Ramona na následky nemoci. Comandanta Ramona, drobná žena indiánského původu, byla aktivní členkou zapatistického hnutí od jeho počátků. Už roku 1994, tedy v prvním roce… (více)

Ženy v revoluci – Na příkladu íránského povstání

V revoluční situaci, kdy se bortí starý řád a teprve zvolna ustavuje nový, dochází k různým dalekosáhlým změnám. Celá společnost se ocitá v pohybu a na určitou dobu se hroutí mnoho jejích autoritářských prvků. Alespoň na jistou dobu – dokud se pevně neustaví nová moc a neuvrhne společnost do nového panství, mnohdy ještě utlačivějšího než bylo to předrevoluční.
(více)

Zahalená tvář a zahalená mysl

Diskuse o nošení islámského šátku ve školách, která byla rozvířená děním ve Francii a Německu, zajisté není jednoduchá. Není složité shodnout se na tom, že žádná žena ani dívka nesmí být k zahalování nucena. Je však zákaz nošení islámského šátku v evropských vzdělávacích institucích (potažmo i ostatních částech světa) opravdu smysluplný a učiní postavení zde žijících muslimských dívek a žen rovnoprávnější? Ulehčí tento krok integraci muslimské komunity do naší společnosti a vzájemné porozumění? Nebo jím naopak potrestáme nevinné? (více)

Ženy v islámu

V muslimských zemích dochází k nejednomu známému i neznámému porušování práv žen. Povědomí veřejnosti jej více či méně spojuje s islámem, o kterém se řada ateistů nebo vyznavačů jiných náboženství vyjadřuje v tom smyslu, že je zpátečnický, zaujatý vůči ženskému pohlaví nebo násilný. Proto na úvod zmiňme, že násilných konotací nabývá až ústy svých interpretů a je spíše zástěrkou a výmluvou než příčinou. To dokazují tisíce mrtvých či týraných mezi jinými komunitami, např. křesťany (vzpomeňme středověkých honů na čarodějnice a čarodějníky nebo současná zvěrstva křesťanských guerill v Africe) nebo hinduisty (kvůli malému věnu týrané a vražděné nevěsty v Indii). (více)

Fakta a mýty o ženské obřízce

„Byla jsem pozvána do Los Angeles, abych přednášela o mrzačení ženských genitálií a souhlasila jsem - i když pro mne bylo těžké o tom mluvit. Byla jsem vyslankyní dobré vůle OSN proti obřízce, ale jakmile jsem o ní začala mluvit, objevily se bolestné vzpomínky. Tehdy jsem svou matku o obřízku dokonce prosila, protože všichni tvrdili, že mne to očistí. Nebyla jsem ještě o mnoho větší než koza, když mne matka držela, zatímco mi jedna stará žena odřízla poštěváček a vnitřní stydké pysky a ránu zašila. Nechala jen malinký otvor pro moč a menstruační krev. Tehdy jsem neměla ponětí, co se stane, protože jsme o tom nikdy nemluvili.“ (více)

Stránkování

 

Píšou jinde

Podporujeme