Anarchistická federace

Filtry: Gender, Ze světa (2)

Ženy v revoluci – Na příkladu íránského povstání

V revoluční situaci, kdy se bortí starý řád a teprve zvolna ustavuje nový, dochází k různým dalekosáhlým změnám. Celá společnost se ocitá v pohybu a na určitou dobu se hroutí mnoho jejích autoritářských prvků. Alespoň na jistou dobu – dokud se pevně neustaví nová moc a neuvrhne společnost do nového panství, mnohdy ještě utlačivějšího než bylo to předrevoluční.
(více)

Zahalená tvář a zahalená mysl

Diskuse o nošení islámského šátku ve školách, která byla rozvířená děním ve Francii a Německu, zajisté není jednoduchá. Není složité shodnout se na tom, že žádná žena ani dívka nesmí být k zahalování nucena. Je však zákaz nošení islámského šátku v evropských vzdělávacích institucích (potažmo i ostatních částech světa) opravdu smysluplný a učiní postavení zde žijících muslimských dívek a žen rovnoprávnější? Ulehčí tento krok integraci muslimské komunity do naší společnosti a vzájemné porozumění? Nebo jím naopak potrestáme nevinné? (více)

Ženy v islámu

V muslimských zemích dochází k nejednomu známému i neznámému porušování práv žen. Povědomí veřejnosti jej více či méně spojuje s islámem, o kterém se řada ateistů nebo vyznavačů jiných náboženství vyjadřuje v tom smyslu, že je zpátečnický, zaujatý vůči ženskému pohlaví nebo násilný. Proto na úvod zmiňme, že násilných konotací nabývá až ústy svých interpretů a je spíše zástěrkou a výmluvou než příčinou. To dokazují tisíce mrtvých či týraných mezi jinými komunitami, např. křesťany (vzpomeňme středověkých honů na čarodějnice a čarodějníky nebo současná zvěrstva křesťanských guerill v Africe) nebo hinduisty (kvůli malému věnu týrané a vražděné nevěsty v Indii). (více)

Fakta a mýty o ženské obřízce

„Byla jsem pozvána do Los Angeles, abych přednášela o mrzačení ženských genitálií a souhlasila jsem - i když pro mne bylo těžké o tom mluvit. Byla jsem vyslankyní dobré vůle OSN proti obřízce, ale jakmile jsem o ní začala mluvit, objevily se bolestné vzpomínky. Tehdy jsem svou matku o obřízku dokonce prosila, protože všichni tvrdili, že mne to očistí. Nebyla jsem ještě o mnoho větší než koza, když mne matka držela, zatímco mi jedna stará žena odřízla poštěváček a vnitřní stydké pysky a ránu zašila. Nechala jen malinký otvor pro moč a menstruační krev. Tehdy jsem neměla ponětí, co se stane, protože jsme o tom nikdy nemluvili.“ (více)

Facka společenskému vkusu: 8. březen v Moskvě

Osmý březen se letos v Moskvě ukázal být nezvykle slunečným a teplým dnem. Probuzení sluncem a pracovním volnem se představitelé druhu homo sapiens obou pohlaví s kyticemi procházeli ve sváteční náladě po ulicích. A tu se zjevily(-i) zlé feministky (a feministé) a vše… (více)

Crossover summer camp

Ve dnech 3.-11. července se v německém Cottbusu nedaleko českých hranic konal letní aktivistický tábor "Crossover summercamp" s podtitulem "attack networks of power!," tedy "útoč na mocenské sítě!" Puvodni nazev projektu "antirasisticky antisexisticky kemp" byl zmenen na "Crossover" proto, ze podle… (více)

Stránkování

 

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)