Anarchistická federace

Tunisko: nové sociální protesty

Lidé v tuniských městech jsou po pěti letech znovu v ulicích a žádají práci, svobodu a důstojnost.

Čistě politické převraty, které neprovází sociální požadavky a sebeorganizace pracujících, nepřinášejí neprivilegovaným žádný prospěch. Změna diktatury v demokracii nikoho nenakrmí a nikomu nepomůže najít obživu. V tom se stále více utvrzují obyčejní lidé v Tunisku, zemi, kde v roce 2010 začalo proslulé arabské jaro.

Pět let po „revoluci“, která vedla ke změně vlády a k arabskému jaru, v Tunisku znovu začaly protesty. Požadavky demonstrantů se nezměnily: lidé žádají „práci, svobodu a důstojnost“. Pod tímto heslem vyšly 20. ledna do ulic tisíce lidí ve městě Kasserine, kde v sobotu 16. ledna šestadvacetiletý Reda Yahyaoui spáchal sebevraždu. Důvodem bylo jeho vyškrtnutí z pořadníku na umístění do zaměstnání. Při střetech s policií bylo zraněno čtrnáct lidí.

Jeden z účastníků protestu řekl: „Bráníme naše právo na práci. Vláda nás začne brát na vědomí, jen když vyjdeme do ulic. Jiný způsob není. Prosili jsme o práci pět let, ale bezvýsledně, nikdo nás neposlouchal.“

„Naše rodina má osm členů. A o všechny se stará moje sestra. Jen ona má práci. Ale pracuje jako uklízečka, přestože má vystudovanou univerzitu. A celý její plat – 234 dinarů (2800 korun) za měsíc – jde na živobytí osmičlenné rodiny…“

Protesty a nepokoje se rozšířily i do dalších tuniských měst, kde byl vydán zákaz vycházení. Ve městě Feriana zemřel při protestech jeden policista. Mezitím vláda oznámila, že vytvořila více než šest tisíc pracovních míst ve stavebním sektoru pro mladé obyvatele Kasserinu.

V Tunisku je přes 700 000 nezaměstnaných, 250 000 z nich absolvovalo vysokou školu.

 

Zdroj:

http://www.aitrus.info/node/4523

 

P. S. Možná by spolupráce na vládní úrovni mezi ČR a Tuniskem pomohla kritickou míru nezaměstnanosti v Tunisku řešit. Jen samotná Praha by mohla zaměstnat skoro stovku vzdělaných Tunisanů na místech propuštěných městských strážníků, kterým chyběla maturita.


Verze pro tisk 22.1.2016 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Odkazy

Klimakemp spravedlivé transformace

4. - 12. 8. 2025, Moravskoslezský kraj

Protestní tábor iniciativy Limity jsme my …(více)

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(více)