YINTAH
Promítání a diskuze …(více)
Ve Spojených státech probíhají mohutné protesty proti vražednému řádění policie.
V loňském roce byly mohutné protesty a rioty v USA odpovědí na zproštění viny policistů, kteří zabíjeli neozbrojené mladíky. Tentokrát se důvodem stala smrt člověka zabitého policií při zatýkání v Baltimoru ve státě Maryland.
Pětadvacetiletý Freddie Gray byl zatčen 12. dubna 2015. Brzy potom, co ho dopravili na policejní služebnu, ho nechali odvézt sanitkou záchranky do nemocnice, kde strávil týden, aniž by přišel k vědomí. Freddie Gray zemřel 19. dubna. Podle advokáta rodiny zemřelého měl zlomený krční obratel, upadl do kómatu, prošel klinickou smrtí, byl oživen a operován, ale přes úsilí lékařů zemřel. Policie odmítla vysvětlit, co bylo příčinou jeho zatčení, tvrdí jen, že Gray byl podezřelý z trestné činnosti.
Od Grayovy smrti probíhaly v Baltimoru protesty. V sobotu 25. dubna se tisíce lidí účastnily protestního pochodu, který v centru města přerostl ve střety s policií. Úřady povolaly policejní posily, zatčeno bylo přes třicet lidí, při nepokojích byli zraněni dva policisté a bylo zničeno minimálně pět policejních aut. V neděli 26. dubna kongresman státu Maryland Elijah Cummings v televizi CBS přiznal, že vztahy mezi policií a obyvatelstvem jsou ve městě největším současným problémem a souvisejí s porušováním občanských práv. Ve městě byl vyhlášen výjimečný stav a po dalších dvou dnech přivedly úřady do města deset tisíc armádních žoldáků.
Mezitím tisíce Američanů po celé zemi od Bostonu, Seattlu až po New York a Washington vyšly do ulic na podporu vzbouřeného Baltimoru. Aktivisté s plakáty a fotografiemi těch, které zabila policie, vyzývali k boji se zvůlí strážců pořádku. Protestní akce probíhající od středy 29. 4. byly sice pokojné, ale policie preventivně zahájila zatýkání. Například v New Yorku, kde lidé zablokovali dopravu na několika ulicích, bylo zatčeno přes šedesát lidí.
Podle listu The Washington Post zabila letos policie v USA více než dva lidi denně. Přes pokračující pokusy vysvětlovat současný konflikt výhradně rasovými problémy je zřejmé, že jde především o sociální vzdor neprivilegovaných vůči systému. Baltimore byl některými médii označen za „město nerovnosti“. Město ležící na východním pobřeží USA je šestým největším v zemi, žije v něm na 620 tisíc lidí. Ve čtvrti, v níž žil policajty zabitý Gray, dosahuje nezaměstnanost 20 procent a polovina rodin žije na statistické hranici chudoby. Lidé se zde cítí ponecháni svému osudu. Ale Baltimore má i jinou tvář: je tu opravený přístav, výlohy s přepychovým zbožím, úspěšně se rozvíjející ekonomika, do níž se značně investuje. V bohatých čtvrtích města je maximální úroveň nezaměstnanosti 8,4 procenta. Z hlediska nerovnosti je Baltimore na 12. místě mezi padesáti největšími městy USA.
Koncem května vypukly protesty i v Clevelandu, druhém největším městě amerického státu Ohio, kde soud zprostil viny policajty, kteří v roce 2012 nastříleli 130 kulek do auta, jehož řidič nezastavil, když ho k tomu policejní hlídka vyzvala. Zabití dvou lidí při tomto pokusu o silniční kontrolu prohlásil soud za zcela zákonné. I tady byli proti odpůrcům policejní zvůle nasazeni těžkooděnci.
Promítání a diskuze …(více)
Promítání …(více)
Kvír turistika …(více)
Nejbohatší desetina lidstva je zodpovědná za dvě třetiny globálního oteplení
denikalarm.cz 12.5.2025Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025