Anarchistická federace

Činnost ČSAF v roce 2012

Každoroční přehled aktivit členů a členek Československé anarchistické federace (+ leták ke stažení).

Československá anarchistická federace (ČSAF) byla založena v létě 1995 a jde o nejdéle a nepřetržitě fungující anarchistickou skupinu v České republice. I když je v názvu odkaz na Slovenko, nemá zde momentálně ČSAF žádnou samostatnou lokální skupinu. Naše federace je součástí Internacionály anarchistických federací.

ČSAF sdružuje místní skupiny a jednotlivce, pro které je platformou, díky níž mohou koordinovat své aktivity, věnovat se společným projektům, vést efektivní komunikaci či si vyměňovat zkušenosti. Postavení všech členů a členek federace je rovnocenné, neexistuje zde žádná forma hierarchie, veškerá rozhodnutí jsou činěna zdola se snahou o vzájemný konsenzus. Jednotlivé lokální skupiny pak rozhodují o své činnosti samostatně a informují o ní zbytek federace na sjezdech federace. Ty se konají zpravidla dvakrát ročně, v roce 2012 to bylo 7. 4. a 13. 10. pod organizační záštitou skupiny ČSAF-Východ.

Spojuje nás společná vize beztřídní, svobodné a samosprávně organizované společnosti, k níž chceme dospět organizováním svobodomyslných sil, šířením povědomí o anarchistické teorii a praxi a realizací samosprávných projektů.

ČSAF se v posledních letech nezaměřuje na pořádání akcí pod svou hlavičkou, jako tomu bylo například v dřívějších letech. Většina anarchistů a anarchistek sdružených ve federaci se zpravidla věnuje buď aktivitám v rámci svých lokálních skupin, nebo je zapojena do projektů v rámci širšího antiautoritářského hnutí. Myslíme si, že nezáleží tolik na tom, kdo je pod konkrétní aktivitou podepsaný, nýbrž na jejím obsahu, cíli a dopadu.

Jsme součástí hnutí, které není velké. Oproti „hraní si na svém písečku“ vidíme naopak smysl ve vzájemné spolupráci, podpoře rozmanitosti a zapojování se do aktivit napříč celým tímto hnutím. V první řadě jsou tu naše myšlenky a vize a až potom organizace, která je svým způsobem pouhým nástrojem pro vzájemnou koordinaci a spolupráci.

Jsme organizací aktivistickou, která vedle sdružování lidí s podobným pohledem na společnost a postavení člověka klade důraz také na aktivní zapojení se. To může mít samozřejmě různou podobu a intenzitu, jež se odvíjejí od možností toho kterého člena či členky.

Ale nyní už k aktivitám, které v roce 2012 vyvíjela ČSAF jako celek nebo do nichž se její členové a členky nějakým způsobem zapojili:

Prvomájové Akční dny

V předešlých letech byl První máj ve znamení MAY DAY festivalů pořádaných Antifašistickou akcí (AFA). V roce 2012 se utvořila širší platforma v rámci antiautoritářského hnutí, která se rozhodla pojmout Svátek práce zase trochu jinak – uspořádáním Akčních dní. Od pátku 27. 4. do úterý 1. 5. 2012 se v Praze konala série zajímavých přednášek, promítání a koncertů. Byl uspořádán anarchistický jarmark, fotbalový turnaj a vše bylo zakončeno demonstrací pod heslem „Miřme na správné cíle!“.

Akční dny

Jeden z přednáškových bloků zajišťovala ČSAF. Mluvilo se na něm o studentskému Týdnu neklidu, řešilo se téma „Hledání anarchistické politiky“ a v poslední části byly představeny rekuperované podniky v Argentině a osobní zkušenosti s jejich fungováním.

ČSAF si vzala na starost organizaci tradičního Anarchistického prvomájového setkání na Střeleckém ostrově v Praze. Výzvu k setkání koncipovanému spíše komorněji vyslyšela více než stovka anarchistů a anarchistek, kteří po projevech proměnili následný přesun na závěrečnou demonstraci Akčních dní v hlučný pochod.

1. máj

Demonstrace nespokojenosti

Nadále jsme pokračovali v podpoře odborářských akcí, které jsou namířené proti asociálním reformám prosazovaným pravicovou vládou. Na demonstraci „Stop vládě“, kterou svolala do Prahy stejnojmenná koalice odborových svazů a několika občanských iniciativ, dorazilo v sobotu 21. dubna do Prahy nejméně 100 000 lidí. Bezesporu šlo o největší veřejný projev nespokojenosti za posledních 20 let. Krátce předtím se někteří z nás ve svých regionech účastnili společně s iniciativou ProAlt a odbory informačních akcí v rámci protestních dnů a na svém webu jsme vydali výzvu k účasti v antikapitalistickém duchu. Na samotné demonstraci se sešlo několik desítek anarchistů, kteří se buď připojili k neformálnímu anarchistickému bloku, nebo pochodovali v rámci bloků jednotlivých odborových svazů se svými kolegy. Ještě před samotným pochodem byla rozdistribuována tisícovka kusů nového čísla zpravodaje Zdola.

Stop vládě

Na 17. listopadu svolala platforma Stop vládě na pražské Václavské náměstí protivládní demonstraci nazvanou „Demokracie vypadá jinak“, které se účastnilo několik tisícovek lidí. I když se nikde na anarchistických webech neobjevila žádná výzva k účasti na akci, dorazilo na ni několik desítek anarchistů a anarchistek a nad davem se objevilo i několik černo-rudých vlajek. Členové a členky ČSAF rozdávali poslední číslo svého zpravodaje Zdola. Během demonstrace se anarchisté prezentovali mimo jiné skandováním hesel jako „Generální stávku“ či „Kapitalismus – špína a hnus“. Po skončení demonstrace na Národní třídě se část anarchistů vydala na Pražský hrad vyjádřit, co si myslí o prezidentu Klausovi.

17. listopad

Předvolební tykadla

Před volbami do senátu a krajských zastupitelstev se anarchisté tradičně zaměřili na pozměňování a ničení předvolební propagandy politických stran. Nejčastěji byla přimalována tykadla na hlavy politiků, což vedle výrazu, že pro nás nejsou žádnými autoritami, vyjadřovalo i podporu Romanu Smetanovi, který si v roce 2012 odseděl několik měsíců ve vězení za pomalování několika předvolebních plakátů. Do podobných akcí se zapojily i další skupiny, například na Plzeňsku či v Olomouci. V pondělí 23. září také proběhl v Olomouci antivolební letákový happening.

Antivolby

Proti neonacismu a DSSS

Členové a členky ČSAF se účastnili demonstrací a protestů zaměřených proti pochodům neonacistů a mítinkům Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) napojené na neonacisty. Například 18. února 2012 se uskutečnil v Jihlavě pochod Dělnické mládeže (DM) na podporu Srbského státu, na což zareagovala iniciativa Jihlava blokuje protiakcí za účasti 200 až 300 odpůrců neonacismu. Podobně reagovali místní na „Svatováclavskou manifestaci“, kterou náckové naplánovali na 28. září do Kralup nad Vltavou. Tady se jim postavilo nejméně 300 lidí pod organizační záštitou iniciativy Kralupy proti neonacismu.

Kralupy

Proti předvolebním mítinkům DSSS se vyjadřovali lidé na mnoha místech republiky. Členové a členky ČSAF se zapojili do protestních akcí například začátkem června ve Vysokém Mýtě, 30. 6. v Poděbradech a 22. 9. znepříjemnili náckům naši sympatizanti mítink v České Třebové.

Proti ACTA a militarismu

Začátkem roku 2012 bylo velmi aktuální téma mezinárodní dohody ACTA. Dohoda má být údajnou ochranou duševního vlastnictví, ve skutečnosti je to ovšem jen další krok, jak na jedné straně ještě obohatit ty, kteří už mají víc než dost, a na straně druhé utáhnout šrouby, zintenzivnit systém kontroly a dohledu nad obyčejnými lidmi a zamezit jim rovný přístup k informacím. Dohoda ACTA vyvolala silný odpor i v České republice, kde se 11. 2. v několika městech uskutečnily protestní demonstrace. ČSAF se do nich aktivně zapojila například v Olomouci, Plzni či v Praze. Skupina ČSAF-Střed pak ještě uspořádala 12. 2. menší protestní akci v Kutné Hoře.

Stop ACTA

V rámci svého antimilitaristického postoje, který k anarchismu neodmyslitelně patří, se ostravští členové ČSAF účastnili na výzvu Volné komunity VAP protestní akce proti Dnům NATO, které se 22. září konaly na ostravském Letišti Leoše Janáčka. Akce spočívala především v rozdávání letáků a debatách s návštěvníky.

Za svobodné vysoké školy

Nevídaná vlna studentského odporu proti plánovaným reformám ministra Dobeše nenechala chladnými ani členy ČSAF, z nichž mnozí mezi studenty a studentky sami patří a aktivně se zapojili do „Týdne neklidu“, který se konal na přelomu února a března coby série přednášek, besed, infostánků a demonstrací ve většině univerzitních měst. Na řadě míst se ale nakonec vedení školy často podpořené studentskými senátory obrátilo proti radikálněji naladěným studentům a došlo k rozbití demokraticky vzniklých struktur, cenzurování některých hesel na transparentech, rušení původně plánovaných okupací apod. Anarchisté se zapojili zejména v Praze, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Opavě a Plzni. ČSAF při té příležitosti vydala Okupační kuchařku, jejímž cílem bylo přinést inspiraci ze studentských protestů v Chorvatsku. Později pak zainteresovaní členové a členky ČSAF na několika besedách prezentovali své kritické postřehy a zkušenosti jak z „Týdne neklidu“, tak z následujícího vývoje.

Olomouc

Slavnosti v ulicích

ČSAF se aktivně zapojila také do několika happeningů a pouličních protestních slavností. První takovou akcí byl „Kontraples“ před Státní operou Praha, kde se 25. 2. konal ples smetánky. ČSAF vydala k této akci prohlášení, které také před Operou zaznělo a bylo rozdáváno ve formě letáků. Nechyběl DIY raut, hudba, recitace, zábava a především skandování směrem k přicházející honoraci.

Kontraples

Dne 12. 5. se konala v Plzni street party nazvaná „Antisystema“. Šlo již o druhou akci uspořádanou v západočeské metropoli pod touto hlavičkou a navštívilo ji asi 200 lidí. Měli možnost se občerstvit u stánku Food not Bombs a pořídit si tiskoviny v distru ČSAF. Po koncertech, reprodukované hudbě a proslovech se konal pochod městem.

Antisystema

V květnu se konal také tradiční brněnský „Protestfest“. Program festivalu byl rozdělen do několika dní a vyvrcholil velkou streetparty v ulicích města. ČSAF, AFA a Kulturní kolektiv spojily síly a kromě obligátní distribuce anarchistických a antifašistických tiskovin a doplňků zrealizovaly i streetart workshop na výrobu šablon, alegorickou střelnici „Miřte na správné cíle / Trefte si svýho“ a jiné netradiční hry, či výstavu dosavadních výtisků pouličních novin A3. Úspěšnou novinkou byl přednáškový stan, ve kterém mimo jiné proběhla prezentace aktivit ČSAF či přednáška o studentském Týdnu neklidu.

Protestfest

Podpořit práva sexuálních menšin a jejich touhu po respektu se 18. 8. vydali i anarchisté a anarchistky. Někteří z nich se pak duhového pochodu, který uzavíral celotýdenní sled akcí festivalu sexuálních menšin Prague Pride, účastnili podobně jako v předešlém roce formou tzv. černo-růžového bloku.

Dne 29. září se v Praze konal další ročník DIY karnevalu, tentokrát s ústředním mottem „Všichni jsme cikáni“. Členové a členky ČSAF nabízeli přicházejícím účastníkům karnevalu čerstvě vydané tiskoviny – Existenci a Zdola. Pouliční párty čítala dva až tři tisíce účastníků a doprovázelo ji necelých dvacet vozů s hudbou.

DIY karneval

Někteří z nás se zapojili do tzv. Bezpeněžní zóny, kterou iniciovala Asociace Alerta pod heslem „Něco přines nebo vytvoř! Cokoliv si odnes nebo spotřebuj!“. Od května proběhlo hned několik Bezpeněžních zón, a to v Praze, Mostě a Plzni.

Bezpeněžní zóna

Piety

Od zavraždění antifašistického skinheada Jana Kučery v roce 2008 si připomínáme každý rok jeho památku. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Vzpomínkové akce za účasti členů a členek ČSAF se konaly například v Poděbradech, Kutné Hoře, Čáslavi, Plzni, Praze či Liberci.

pieta

V údolí Tiché Orlice se v předvečer 8. 5. sešli anarchisté a anarchistky z blízkého okolí, aby si připomněli oběti druhé světové války. Osada Luh byla v době okupace díky odvaze místního hajného a jeho rodiny centrem antifašistického odboje ve východních Čechách.

pieta

Dne 25. 9. zemřel Jakub Polák, dlouholetý redaktor anarchistického časopisu A-kontra. 6. 10. jsme se s ním rozloučili na akci nazvané „Antipohřeb“. Sešlo se zde asi 200 jeho přátel, zahrála cikánská kapela, zazněly krátké vzpomínkové proslovy a došlo i na demonstrativní průvod Prahou.

Antipohřeb

Dne 15. 12. proběhla v Žilině vzpomínková akce v souvislosti s výročím zavraždění mladého řeckého anarchisty Alexise Grigoropoulose, která byla zároveň vyjádřením solidarity s řeckými anarchisty a antifašisty. Na setkání zazněl i projev za ČSAF.

Solidarita

ČSAF se zapojila také do některých solidárních kampaní. Na výzvu Priamej akcie jsme zveřejnili výzvu k podpoře aktivisty Svazu polských syndikalistů, který byl bezdůvodně propuštěn firmou Roche Poland, a připojili se zasíláním protestních dopisů a e-mailů. Podpořili jsme maďarský infoshop Gondolkodó a zveřejnili prohlášení na podporu stávkujících učitelů na Slovensku.

Pokračovali jsme v podpoře zapatistických povstalců z jihomexického Chiapasu distribucí kávy, kterou pěstují a přes německé samosprávné družstvo Café Libertad distribuují do Evropy.

Někteří z členů ČSAF jsou aktivně zapojeni do místních kolektivů Food not Bombs, jež ve svých městech připravují a rozdávají jídlo lidem bez domova, popřípadě jim pomáhají shánět oblečení a připravují občerstvení na různých benefičních akcích.

Publikační činnost

Hlavním informačním kanálem federace jsou denně aktualizované webové stránky csaf.cz. Objevují se na nich teoretické texty, reportáže z akcí, informace o vyšlých publikacích a o chystaných akcích. Informace o nových článcích se pak zobrazují na facebookovém profilu federace.

Koncem roku byla spuštěna nová webová stránka Nakladatelství ČSAF, jejímž účelem je poskytnout přehled o vydaných publikacích a také o distribučních místech (ať už jde o kamenné obchody či internetové distribuce), kde jsou k sehnání. Nakladatelství ČSAF slouží zejména pro publikační potřeby federace. Je ale zároveň otevřené spolupráci se všemi součástmi širšího antiautoritářského hnutí. Práce na vydávání publikací je limitována našimi schopnostmi a možnostmi. Děláme ji ve svém volném čase a s vynaložením vlastních prostředků. Výtěžek z prodaných publikací kryje náklady na jejich tisk, případně putuje na vydání dalších věcí.

Nakladatelství ČSAF

Každý měsíc jsme vydali jedno číslo nástěnných novin A3 (leden, únor, březen (+ slovenská verze), duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec) a během roku dvě čísla anarchistického zpravodaje Zdola na témata „Miřme na správné cíle“ a „Národ“. A3 je ke stažení na našem webu, zájemci si ji mohou vytisknout a vylepovat ve svém okolí. V Hradci Králové byla v létě instalována výstava dosud vyšlých čísel. Zdola je rozdáváno či prodáváno za dobrovolný příspěvek na velkých veřejných akcích.

Pravidelně každý čtvrtrok vycházelo také nové číslo anarchistické revue Existence. Tento ročník se zabýval postupně tématy „Occupy“, „Pracoviště pod samosprávou“, „Solidarita v praxi“ a „Obsaď a žij!“.

Nově začal vycházet časopis Klíčení, který je určen zejména pro děti a na jehož tvorbě se děti také podílejí. Časopis je celobarevný, během roku vyšla čtyři čísla (č. 1, č. 2, č. 3, č. 4) a podpořil ho benefiční koncert v Hradci Králové.

V rámci Nakladatelství ČSAF vyšly tři nové brožury: Okupační kuchařka popisující studentské protesty v Chorvatsku, Hranice aktivismu přibližující diskusi, která se před více než desetiletím rozpoutala nad textem „Kašlete na aktivismus“, a Comunismo libertario popisující anarchistickou samosprávu v období kolem Španělské občanské války s doplněním teoretického textu od I. Puenteho. Na konci roku pak vyšel ve spolupráci s nakladatelstvím Pavel Mervart český překlad zapatistické detektivky Nepohodlní mrtví (Co schází, to schází), kterou společně napsali subcomandante Marcos a Paco Ignacio Taibo II. V rámci edice Poezie jsme vydali sbírku Miroslava Sosoie Cruor Bestia.

Nakladatelství vydalo stejně jako v předešlém roce nástěnný kalendář s reprodukcemi anarchistických plakátů ze Španělské občanské války a vytvořilo novou podobu dvou základních letáků federace („Programové minimum“ a „Spolupráce, aktivita, solidarita“). Vznikla také série triček s podobiznami M. Bakunina, E. Goldman a B. Durrutiho.

Vedle toho ještě vycházely tiskoviny vydávané místními skupinami ČSAF. Konkrétně šlo o tři čísla zpravodaje Kontrast z dílny středočeské skupiny (č. 2, č. 3, č. 4) a tři čísla informačního listu Po přečtení zrecyklujte..., na němž se podílí ČSAF-Olomouc (č. 5, č. 6, č. 7).

Publikace Nakladatelství ČSAF jsou šířeny jednak za pomoci rozrůstající se sítě distribučních míst a dále vlastními silami prostřednictvím dister zejména na promítáních, přednáškách, koncertech a festivalech. Tradičně velký zájem byl na hardcoreovém festivalu Fluff v Rokycanech. Vedle distribuce vlastních materiálů jsme nabízeli například knihy mapující anarchismus 20. století vydané Václavem Tomkem, které byly velmi rychle rozebrány.

distro

Filmové kluby

Některé lokální skupiny se během roku spolupodílely na promítacích večerech, v některých městech fungují i filmové kluby. V České Třebové se již třetím rokem konají každý měsíc promítání Libertinského filmového klubu. Podobný projekt funguje v Čáslavi a Ostravě a nově se rozjíždí filmový klub ve Vysokém Mýtě.

Anarchistický černý kříž

Anarchistický černý kříž (ABC), zaměřující se na pomoc stíhaným a vězněným aktivistům, byl několik posledních let přidruženým projektem ČSAF. V roce 2012 se však utvořil širší kolektiv v rámci anarchistického hnutí, který se tomuto projektu bude nadále věnovat. Jeho prvním krokem bylo zejména posílení informační stránky projektu ABC. Došlo tedy ke zprovoznění nové webové stránky anarchistblackcross.cz a začal vycházet zpravodaj Solidarita. ABC připravil také propagační trička.

Solidarita

Přidali jsme se k výzvě Internacionály anarchistických federací k solidaritě s anarchisty v běloruském vězení. Anarchistický černý kříž uspořádal 18. až 23. 10. informačně benefiční „Solidarity tour“, na kterém vystupovaly německé kapely Drown in concrete a Ania a český band Daleko. Koncerty se konaly v Liberci, Hradci Králové, Vysokém Mýtě, Ostravě, Jihlavě a Praze. V Hradci Králové byl vyvěšen solidární transparent.

Bedlivě jsme také sledovali kauzu již zmíněného Romana Smetany a vyjádřili mu několikrát svou podporu. Několik olomouckých aktivistů ČSAF uspořádalo 27. 3. v centru Olomouce menší letákovou kampaň. Aktivně jsme se zapojili 17. 11. do pražské akce před vazební věznicí nazvané „Tykadlový randál na Pankráci“. Další z podpůrných akcí se konala před věznicí v Rapoticích 25. 11., o jejímž průběhu jsme on-line informovali na našem webu.

na podporu R.Smetany

Mezinárodní aktivity

Nejvýznamnější mezinárodní událostí, které jsme se účastnili, bylo Mezinárodní anarchistické setkání ve švýcarském městečku Saint Imier, na němž se ve dnech 9.–12. 8. sešlo asi 3000 anarchistů a anarchistek z celého světa. Součástí bohatého programu byl i anarchistický knižní veletrh, kde jsme se prezentovali se svým stánkem. Zároveň se zde konal kongres Internacionály anarchistických federací, jejíž je ČSAF členskou sekcí. Jedním z výstupů kongresu bylo závěrečné prohlášení „Utlačovaným lidem celého světa“, jehož překlad jsme zveřejnili.

St-Imier

V roce 2012 jsme u nás hostili jedno z pravidelných setkání zahraničních sekretariátů anarchistické internacionály.

Leták „Činnost ČSAF v roce 2012“ ke stažení ZDE.

Přehled činnosti ČSAF v předešlých letech:
Činnost ČSAF v roce 2011
Činnost ČSAF v roce 2010
Činnost ČSAF v roce 2009
Činnost ČSAF v roce 2008
Činnost ČSAF v roce 2002
Verze pro tisk 12.1.2013 Nakladatelství ČSAF

Píšou jinde

Odkazy