Anarchistická federace

Existence č. 2/2012

„Pracoviště pod samosprávou“ - hlavní téma nového čísla anarchistické revue Existence, která se ohlíží za možnými alternativami ke kapitalistickým vztahům. Plus další zajímavé články v pravidelných i příležitostných rubrikách.

Existence č. 2/2012 Minulá čísla Existence se ve svých hlavních tématech věnovala především protestním hnutím tak, jak se postupně objevovala po celém světě: studentské protesty v Británii (Existence 1/2011), nepokoje na severu Afriky známé jako Arabské jako (2/2011), hnutí 15. května ve Španělsku (3/2011), nepokoje a rabování v anglických městech (4/2011), hnutí Occupy ve Spojených státech (1/2012). Protesty neutichají a dá se čekat, že z jara roku 2012 naberou druhý dech. Neutichají stejně tak, jako nemizí důsledky krize současného globalizovaného kapitalismu, na které doplácejí právě ti dole. Vlády po celém světě prosazují škrty ve výdajích na sociální služby, zdravotnictví, školství apod. Privatizují, deregulují, dělají prostě vše tak, jak si přejí především banky, soukromé investiční fondy a nadnárodní finanční instituce.

I u nás si lze všimnout čehosi, co bylo ještě před několika lety výsadou malých skupinek radikálů. Někteří lidé začínají zjišťovat, že současný systém je nereformovatelný, že parlamentní demokracie už nemá dávno s demokracií nic společného a že kapitalismus je tu jen a pouze kvůli generování zisku pro úzkou ekonomickou elitu. Politici jednají v zájmu této elity, proti lidu, i když tvrdí, že ve jménu lidu a z jeho pověření. Tyto skutečnosti se po příchodu krize staly čím dál zjevnějšími. Odpovědí je odstranění systému. S tím ale také souvisí hledání alternativ, a to jak budoucích, tak těch „tady a teď“.

Toto číslo Existence jsme se rozhodli věnovat právě hledání alternativ, a to konkrétně na pracovišti. Alternativ, které mohou některým pracujícím zajistit to, že budou mít práci, a zároveň to, že o této práci budou svobodně a v souladu s ostatními kolegy rozhodovat bez přítomnosti jakýchkoliv nadřízených orgánů a šéfů. Právě obecné otázce hledání alternativ v dnešní době a obsahu pojmu svobodné práce se věnuje úvodní článek hlavního tématu „Pracoviště pod samosprávou“.

V našem prostředí má silnou tradici družstevní spolupráce. Žel nacistická okupace a následný nástup bolševiků družstevní hnutí naprosto rozvrátily. Připomeneme si tedy kořeny družstevnictví a některé formy, jichž může nabývat. Zastavíme se u průkopníků družstevnictví v anglickém Rochdalu a připomeneme si jedno z prvorepublikových družstev, které se věnovalo vydavatelské činnosti a neslo příznačný název Družstevní práce.

Z minulosti se následně přeneseme do 21. století a přiblížíme si dění, které následovalo po propuknutí ekonomické krize v Argentině v roce 2001. Právě tam byly mnohé podniky opuštěny kvůli nerentabilitě svými původními vlastníky, aby byly následně obnoveny přímo zaměstnanci, kteří opět rozjeli výrobu. Přes dvě stovky tzv. rekuperovaných podniků funguje v této zemi do dnešních dnů. Na to, jak tyto podniky fungují, jak probíhají rozhodovací procesy a jakým věcem musí čelit, jsme se zeptali studentky, která v jedné z obsazených továren prováděla výzkum, při němž byla přímo zapojena do výrobního procesu. Desetiletou bilanci argentinské reakce na krizi pak shrnuje článek od Francescy Fiorentini „Que se vayan Todos“.

Evropskou zkušenost se samosprávou pracujících zprostředkuje text od Andreje Grubaciće, který pojednává o boji dělníků ze srbského Zrenjaninu, a informace o nemocnici pod kontrolou zaměstnanců v řeckém městě Kilkis.

S hlavním tématem úzce souvisí i následující články. Jeden je o bratislavském sdružení Tribus, které funguje jako pojišťovna pro černé pasažéry v městské hromadné dopravě. Další přibližuje „bramborovou revoluci“, která se v prvních měsících tohoto roku začala rozšiřovat ze severního Řecka a je reakcí na snižující se příjmy v důsledku vládních škrtů. Spočívá v organizování přímého prodeje od zemědělců spotřebitelům, čímž je vynechán mezičlánek v podobě supermarketů, které doteď vydělávaly jak na výrobcích, tak na konzumentech.

S tématem koresponduje i pravidelná rubrika „Osobnosti hnutí“, která je tentokrát věnována Františku Modráčkovi, jenž byl v mládí anarchistou, později sociálním demokratem a nakonec zbytek života věnoval propagaci myšlenky družstevnictví.

Aktuální dění u nás začíná pravidelným čtvrtletním přehledem veřejných akcí antiautoritářského hnutí „Kvartál“, na nějž navazují reportáže doplněné o prohlášení k akcím, během nichž byly v ulicích Plzně a Prahy rozvěšeni oběšenci - symbolické oběti kapitalismu, a k protestnímu happeningu zaměřenému proti snobskému plesu v opeře. Článek „Týden občanské (ne)poslušnosti“ se zaměřuje na studentské protesty, které se konaly na přelomu února a března, a text „Čistá alternativa“ přibližuje kampaň za svět bez skládek a spaloven. Svým prohlášením se představuje nový pražský infoshop Salé. V rozhovoru, který již vyšel na webu antifa.cz, odpovídá na otázky ohledně svého případu a svých postojů Roman Smetana, odsouzený za pomalování plakátků politických stran.

Článkem od Marcely Salas Cassani si připomeneme 18. výročí zapatistického povstání, u jehož příležitosti se konala v jihomexickém Chiapasu mezinárodní konference „Planeta Země: Antisystémová hnutí“.

V rubrice „Teorie“ si představíme antropologa Pierra Clastrese a jeho knihu Společnost proti státu a Michael Albert, známý především jako propagátor participativní ekonomiky, se zamyslí nad směřováním anarchismu na počátku 21. století.

Po teorii následuje trochu odlehčení při rozhovoru s undergroundovou kreslířkou Isy Morgenmuffel nejen o její komiksové tvorbě.

Závěr časopisu je již tradičně věnován posledním číslům nástěnných novin A3 a recenzím na publikace antiautoritářského hnutí, nyní se zvláštním přihlédnutím ke knize, která mapuje počátky anarchopunku.

Přejeme příjemné čtení.


(40 stran formátu A4, cena 40 Kč)
EXISTENCE 2/2012 ke stažení ZDE.
(Můžete tisknout a šířit za cenu nákladů.)

Časopis si můžete objednat na e-mailu: csaf[a]csaf.cz.
(Stejně tak si můžete objednat starší vydání. Existence č. 1/2010, 2/2010, 3/2010, 4/2010, 1/2011 a 2/2011 za sníženou cenu 35,- Kč.)
Kdo by měl zájem časopis distribuovat, ať se ozve na e-mailu distro[a]csaf.cz.

Distribuční místa

Kde můžete Existenci (případně další publikace ČSAF) zakoupit:
Kamenné obchody:
Salé (Orebitská 14, Praha 3 - Žižkov),
Rekomando (Trojanova 9, Praha 2),
Emergency shop (Tachovské náměstí 5, Praha 3 - Žižkov)
Antikvariát Černý pes (Sedláčkova 20, Plzeň)
Infoshop Pelech (Brno, www.pelech.info)
Internetové distribuce:
Antifa e-shop (antifa.cz),
Waking the dead (wakingthedead.cz),
Phobia records (phobiarecords.net),
Insane society (insanesociety.net),
Papagájův hlasatel (phr.cz),
Miruus Levyt (miruuslevyt.cz),
xBASTAx (xbastax.cz),
Gasmask records (maskcontrol.com),
Carpath.Bears (carpathxbears.org),
Nuclear Madness (nuclearmadness.wz.cz),
Hitchin´to Revolution (hitchintorevolution.wordpress.com),
Pro zájemce ze Slovenska doporučujeme objednávat na e-mailu:
hoodsup[a]riseup.net

(Na některých distribučních místech může být nové číslo Existence až se zpožděním. Díky za pochopení.)

Předešlá čísla Existence:
1/2012 „Occupy“
4/2011 „Londýn v Plamenech“
3/2011 „Probouzející se Evropa“
2/2011 „Bouře nad pískem“
1/2011 „Vzdělání není zboží“
4/2010 „15 let ČSAF“
3/2010 „Horké řecké jaro“
2/2010 „Sexuální násilí“
1/2010

Vaše postřehy či připomínky k článku nám můžete napsat na náš kontaktní e-mail. Rádi vám odepíšeme a v případě, že tomu bude charakter dopisu odpovídat, jej i uveřejníme v rubrice Z redakční pošty (pokud samozřejmě neuvedete, že si to nepřejete).

2.4.2012 Existence

V nejbližších dnech:

Aktuální číslo měsíčníku A3 IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání: Kozoroh 1

9.4.2015, Praha

Od 16:00 / Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov) / / Raketoplán Kozoroh jedna je … (více)

Prezentace publikace: Proletářské povstání na Ukrajině 1918–1921

9.4.2015, Most

Od 19:30 / Komunitní centrum Ateneo (Vítězslava Nezvala 2815/41, Most) / / Koncem března 2015 Asociace Alerta … (více)

Setkání potravinového družstva Ziskoff

13.4.2015, Praha

Od 19:00 / Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov) / / Jubilejní první setkání pro … (více)

Dočasná bezpeněžní zóna

13.4.2015, Most

Od 11:00 do 16:00 / Komunitní centrum Ateneo (Vítězslava Nezvala 2815/41, Most) / / Něco přines nebo … (více)

Existenční večírek na téma „radikální levice“

15.4.2015, Praha

Od 18.30 / Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov) / / Anarchistická revue Existence zve … (více)

Benefice na Veganské hody

16.4.2015, Brno

Akce na podporu Veganských hodů, venkovní sešlosti s jídlem a muzikou, která se uskuteční v Brně v sobotu … (více)

Benefiční večeře pro Svobodnou knihovnu

19.4.2015, Praha

Od 18:00 / Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov) / / https://radar.squat.net/en/node/12337 / / … (více)

Benefit na stíhané antifašisty v Bělorusku

19.4.2015, Praha

Od 20.00 / Klub Buben (Myslíkova 8, Praha) / / V Bělorusku se chystají prezidentské volby a … (více)

Prednáška: Patrí urán do Košíc?

21.4.2015, Košice

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach odmietlo ťažbu a spracovanie uránovej rudy v Košiciach. / Napriek tomu v poslednej dobe … (více)

Workshop tvorby šablon

22.4.2015, Praha

Od 18:00 / Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov) / / Máme barvy, máme nůžky, … (více)

Antifašismus v Rusku

8.4.2015, Brno

Kolektiv infoshopu Pelech vás zve na promítání dokumentárního filmu a přednášku o situaci v antifašistickém hnutí v Rusku … (více)

Přednáška: Revoluce a mnoho tváří autonomie

27.4.2015, Praha

Od 19.00 / Klinika (Jeseniova 60, Praha) / / Politika autonomie znovu na pořadu dne díky Klinice … (více)

Prvomájový koncert

1.5.2015, Praha

Od 19.00 / klub Podnik (Bubenská 1, Praha) / / První máj je u nás už roky … (více)

Fotbal proti rasismu 2015

15. - 16.5.2015, Věžnička u Jihlavy

8. ročník sportovně-kulturního dne s nejedním společenským přesahem / / Letos poprvé na dva dny. 15. května … (více)

Veganské hody

30.5.2015, Brno

Ze stránek www.veganskehody.cz : / / První oficiální Veganské hody v Brně se uskuteční v sobotu 30. … (více)